100 meter løb

fra Wikipedia, den gratis encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Dwain Chambers (i midten) i den britiske olympiske kvalifikationssprint i 2008

Løbet på 100 meter er en sprintdisciplin i atletik og afholdes på en lige rute, hvor hver løber skal blive i sin egen bane fra start til slut. Du starter i dybden ved hjælp af startblokke . Ved de olympiske lege er 100-metersruten den korteste sprintdistance.

Video af et 100 meter løb (her fra sommeruniversiaden 2015 )

De bedste mænd opnår en tid under 10 sekunder, de bedste kvinder bliver under 11 sekunder. Hvor hurtigt en person kunne løbe 100-metersdistancen under optimale forhold er et spørgsmål om uenighed blandt forskere. Mark Denny fra Stanford University antager en tid på 9,48 sekunder, John Barry (Cambridge University) og Reza Noubary (Bloomsburg University) mener endda, at 9,4 sekunder er mulige. [1] Australieren Jeremy Richmond fremlagde en rapport om, at et menneskeligt personligt bedste på 9,27 sekunder kan opnås. [2]

Mændenes verdensrekord sat af Usain Bolt i 9,58 s ved VM i Berlin i 2009 svarer til en gennemsnitshastighed på 10,44 m / s eller 37,58 km / t . Den maksimale hastighed, en atlet kan opnå under et løb, er langt over 40 km / t for mænd. Donovan Baileys topfart på sin verdensrekord på 9,84 s var cirka 12,1 m / s eller 43,56 km / t. Usain Bolt nåede endda en tophastighed på omkring 12,5 m / s eller 44,72 km / t i sit rekordløb på 9,58 s.

Kvindernes verdensrekord på 10,49 sekunder, som Florence Griffith-Joyner satte i 1988, svarer til en gennemsnitshastighed på 9,53 m / s eller 34,31 km / t.

Selvom hastigheden falder med stigende afstand (og det ikke er muligt at køre med topfart i kurven, da der skal sættes en vis kraft i retningsskiftet), er gennemsnitshastighederne i 200-metersløbet ofte lidt højere end i løbet af 100 meter. Løb, på grund af den forholdsvis længere distance, som du kan løbe i topfart efter den langsommere startfase. Desuden er reaktionstiden ved starten kun inkluderet én gang, hvilket tager omkring 15 hundrededele af et sekund.

Rekorder med medvind understøttes kun, hvis vindhastigheden ikke overstiger 2,0 m / s ( World Athletics Rule 163.8). Siden 1938 er der blevet foreskrevet vindmålinger til registrering af registreringer.

100 meter banen bruges også i 4 x 100 meter stafetløb (mænd og kvinder) og som den første underdisciplin i tiendekampen . Indtil 1949 var 100 meter løb en sub-disciplin i kvindernes allround-stævne (trevejs, femkamp ).

Friktionen og elasticiteten, når du skubber fra jorden, påvirker kørehastigheden, hvorfor typen af ​​løbesko og overfladens art er vigtige for den tid, der kan opnås. [3]

I international international sport er der et afgørende tab af tid i de neuronale feedbackprocesser i hjernen, der finder sted med hvert trin. Færre trin (gennem mere trinlængde) og en fuldstændig symmetri af benene reducerer denne feedback tid. [4]

historie

Løbet på 100 meter stammer fra 100- yardløbet (91,44 m), der blev afholdt på græs- og askebaner i det 19. århundrede med fremkomsten af ​​atletik i engelsktalende lande.

I 1887 opfandt amerikaneren Charles H. Sherrill den lave start ved at grave små fordybninger, hvor fødderne fandt støtte, når de skubbede afsted. I 1921 byggede den australske sprinter Charlie Booth de første, stadig primitive, startblokke fra træblokke med en metalbase og fortsatte med at udvikle dem.

1928-29, den amerikanske træner udviklede George Breshnahan og William Tuttle startblokke, der blev brugt til i dag, af International Athletics Association IAAF registreret siden 1937

Eksperimenter med elektroniske stopure begyndte i 1920'erne, og et målkamera blev brugt for første gang ved de olympiske lege i 1932 . Siden begyndelsen af ​​1977 er registreringer kun blevet anerkendt ved elektronisk tidtagning .

Indførelsen af ​​løbebaner med syntetiske overflader i 1960'erne bragte et betydeligt fremskridt i ydeevnen; den første 100 meter verdensrekord på den var 9,95'erne af Jim Hines ved de olympiske lege i 1968 i Mexico City .

Den første sprintkonkurrence i Tyskland fandt sted den 6. juni 1880 på væddeløbsbanen i Hamburg-Horn på gårdbaner og var også den første atletikstævne nogensinde i Tyskland. 100 og 120 yards blev kørt med et handicap (plus en engelsk mil ). Løb over 100 meter kendes fra midten af ​​1890'erne. Allerede med den første deltagelse af kvinder i de tyske mesterskaber, den 14./15. August 1920 var 100 meter løbet en del af konkurrenceprogrammet (sammen med 4 x 100 meter stafet , længdespring og kuglestød ).

Ved de olympiske lege har 100 meter løb været en del af programmet for mænd siden 1896 og for kvinder siden 1928. I 1900 og 1904 var en anden kort sprintrute 60 meter løb .

regler

Start på et 100 meter løb

Reglerne for 100 meter løb er fra World Athletics Association World Athletics set.

Reaktionstiden ved starten måles ved hjælp af sensorer i startpistolen og startblokkene . En responstid på mindre end 100 millisekunder betragtes som en tidlig start . Indtil 2003 var en tidlig start tilladt pr. Deltager, kun den anden førte til diskvalifikation. Siden 2003 er der tilføjet en falsk start til hele deltagerfeltet. Da der stadig var bevidste tidlige starter for at forstyrre koncentrationen af ​​konkurrenterne, blev reglen ændret igen i 2009, siden da har den første tidlige start allerede ført til, at deltageren blev diskvalificeret. Stramningerne af reglerne var kontroversielle, især efter at Usain Bolt blev diskvalificeret ved VM i 2011 i Daegu . [5]

Enhver, der kommer på banen til en konkurrent, vil også blive diskvalificeret.

At nå målstregen med torso er afgørende for tidtagningen.

doping

Ligesom næsten alle andre sportsgrene er atletik også påvirket af problemet med doping . Tidligere, især i 100 meter løb, blev adskillige atleter dømt, eller der var næppe tegn på en doping fortid, der kunne tilbagevises uden konsekvenser. Dopingkontrolsystemet er genstand for intensive ændringer over tider og epoker og anvendes meget forskelligt i forskellige lande. Derfor skal mange af de tjenester, der er nævnt her, betragtes med en vis grad af skepsis. [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]

Milepæle

Mænd:

Kvinder:

Verdensrekorder med den længste opgørelse:

Mest succesfulde atlet

Hastighedskurve for et 100 meter løb

Ved VM i 1991 i Tokyo lykkedes det de første seks af finalerne en tid under 10 sekunder. Følgende tabeller viser forløbet af dette 100 meter løb som et eksempel. Acceleration er mulig op til ca. 40 meter, hvorefter løberne kun kan øge deres hastighed lidt. Vinderen, Carl Lewis , kunne endda accelerere til omkring 80 meter-punktet i dette løb.

I sin hurtigste fase nåede den en kørehastighed på over 43 km / t (12,05 m / s). Dette høje tempo i slutfasen hjalp ham til sejr, fordi Leroy Burrell førte til omkring 80-meterspunktet.

Den tredje, Dennis Mitchell , var en af ​​de langsomste af disse seks løbere med hensyn til den hurtigste 10-meters sektion, men havde i sidste ende fordel af hans hurtige start, som i dag ville blive erklæret en falsk start, fordi den havde en reaktionstid på mindre end 100 millisekunder.

Den britiske sprinter Linford Christie sagde i en samtale, at han i stigende grad havde fokuseret sit træningsarbejde i de seneste år (af sin karriere) på at opretholde farten i de sidste 20 meter. Han håbede, at dette ville forbedre hans samlede tid. I denne sammenhæng påpeger fysiologer de begrænsede kortsigtede energireserver - ATP og kreatinfosfat - som i gennemsnit varer otte sekunder på dette præstationsniveau. I denne henseende skyldes faldet i ydeevne over de sidste 20 meter naturligvis og ikke udelukkende symptomer på træthed i det koordinative område. Det vides ikke, i hvilket omfang de to årsager - udtømning af kreatinfosfat på den ene side, træthed på den anden side - ikke kendes.

VM 1991 ; Transittid i sekunder; førende løber fremhævet; RZ = responstid
byens torv løber RZ 10 m 20 m 30 m 40 m 50 m 60 m 70 m 80 m 90 m 100 m
1 Carl Lewis 0,14 1,88 2,96 3,88 4,77 5,61 6,46 7.3 8.13 9.00 9,86
2 Leroy Burrell 0,12 1,83 2,89 3,80 4,68 5,55 6.41 7,28 8.12 9.01 9,88
3 Dennis Mitchell 0,090 1,80 2,87 3,80 4,68 5,55 6,42 7,28 8.14 9.02 9,91
4. Linford Christie 0,126 1,85 2,91 3,83 4,72 5,57 6,43 7,29 8.14 9.04 9,92
5 Frank Fredericks 0,151 1,86 2,92 3,84 4,73 5,60 6,47 7,33 8.18 9,07 9,95
6. Raymond Stewart 0,114 1,81 2,88 3,79 4,68 5.54 6.41 7,29 8.16 9.06 9,96
Til sammenligning: VM 2009 i Berlin ; Transittid i sekunder; førende løber fremhævet; RZ = responstid
byens torv løber RZ 20 m 40 m 60 m 80 m 100 m
1 Usain Bolt 0,146 2,89 4,64 6,31 7,92 9.58
2 Tyson Gay 0,144 2,92 4,70 6,39 8,02 9,71
3 Asafa Powell 0,134 2,91 4,71 6,42 8.10 9,84
4. Daniel Bailey 0,129 2,92 4,73 6,48 8.18 9,93
5 Richard Thompson 0,119 2,90 4,71 6,45 8.17 9,93
6. Dwain Chambers 0,123 2,93 4,75 6,50 8.22 10.00
7. Marc Burns 0,165 2,94 4,76 6,52 8,24 10.00
8. Darvis Patton 0,149 2,96 4,85 6,65 8,42 10,34
Spilletid for de enkelte sektioner på sekunder; hurtigste løber fremhævet (verdensmesterskaber i 1991)
byens torv løber 10 m 20 m 30 m 40 m 50 m 60 m 70 m 80 m 90 m 100 m
1 Carl Lewis 1,88 1,08 0,92 0,89 0,84 0,85 0,84 0,83 0,87 0,86
2 Leroy Burrell 1,83 1,06 0,91 0,88 0,87 0,86 0,87 0,84 0,89 0,87
3 Dennis Mitchell 1,80 1,07 0,93 0,88 0,87 0,87 0,86 0,86 0,88 0,89
4. Linford Christie 1,85 1,06 0,92 0,89 0,85 0,86 0,86 0,85 0,90 0,88
5 Frank Fredericks 1,86 1,06 0,92 0,89 0,87 0,87 0,86 0,85 0,89 0,88
6. Raymond Stewart 1,81 1,07 0,91 0,89 0,86 0,87 0,88 0,87 0,90 0,90
Hastighed i km / t for hver 10 meter sektion; hurtigste løber fremhævet (verdensmesterskaber i 1991)
byens torv løber 10 m 20 m 30 m 40 m 50 m 60 m 70 m 80 m 90 m 100 m
1 Carl Lewis 19.15 33,33 39,13 40,45 42,86 42,35 42,86 43,37 41,38 41,86
2 Leroy Burrell 19,67 33,96 39,56 40,91 41,38 41,86 41,38 42,86 40,45 41,38
3 Dennis Mitchell 20.00 33,64 38,71 40,91 41,38 41,38 41,86 41,86 40,91 40,45
4. Linford Christie 19.46 33,96 39,13 40,45 42,35 41,86 41,86 42,35 40,00 40,91
5 Frank Fredericks 19.35 33,96 39,13 40,45 41,38 41,38 41,86 42,35 40,45 40,91
6. Raymond Stewart 19.89 33,64 39,56 40,45 41,86 41,38 40,91 41,38 40,00 40,00
Hastighed på 10 meters sektioner i m / s; hurtigste sektion af hver løber fremhævet (verdensmesterskaber i 1991)
byens torv løber 10 m 20 m 30 m 40 m 50 m 60 m 70 m 80 m 90 m 100 m
1 Carl Lewis 5.32 9.26 10,87 11.24 11,90 11.76 11,90 12.05 11.49 11.63
2 Leroy Burrell 5,46 9.43 10,99 11.36 11.49 11.63 11.49 11,90 11.24 11.49
3 Dennis Mitchell 5,56 9,35 10,75 11.36 11.49 11.49 11.63 11.63 11.36 11.24
4. Linford Christie 5,41 9.43 10,87 11.24 11.76 11.63 11.63 11.76 11.11 11.36
5 Frank Fredericks 5.38 9.43 10,87 11.24 11.49 11.49 11.63 11.76 11.24 11.36
6. Raymond Stewart 5.52 9,35 10,99 11.24 11.63 11.49 11.36 11.49 11.11 11.11

Statistikker

OL -medaljevinder

Mænd

år guldmedalje Sølvmedalje Bronze medalje
1896 Forenede Stater Forenede Stater Thomas Burke Deutsches Reich Det tyske Imperium Fritz Hofmann Ungarn Ungarn Alajos Szokolyi
Forenede Stater Forenede Stater Francis Lane
1900 Forenede Stater Forenede Stater Frank Jarvis Forenede Stater Forenede Stater Walter Tewksbury Australien Australien Stan Rowley
1904 Forenede Stater Forenede Stater Archie Hahn Forenede Stater Forenede Stater Nate Cartmell Forenede Stater Forenede Stater William Hogenson
1906 Forenede Stater Forenede Stater Archie Hahn Forenede Stater Forenede Stater Fay Moulton Australien Australien Nigel Barker
1908 Transvaal Transvaal Reggie Walker Forenede Stater Forenede Stater James Rektor Canada Canada Robert Kerr
1912 Forenede Stater Forenede Stater Ralph Craig Forenede Stater Forenede Stater Alvah Meyer Forenede Stater Forenede Stater Donald Lippincott
1920 Forenede Stater Forenede Stater Charles Paddock Forenede Stater Forenede Stater Morris Kirksey Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Harry Edward
1924 Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Harold Abrahams Forenede Stater Forenede Stater Jackson Scholz New Zealand New Zealand Arthur Porritt
1928 Canada Canada Percy Williams Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Jack London Deutsches Reich Deutsches Reich Georg Lammers
1932 Forenede Stater Forenede Stater Eddie Tolan Forenede Stater Forenede Stater Ralph Metcalfe Deutsches Reich Deutsches Reich Arthur Jonath
1936 Forenede Stater Forenede Stater Jesse Owens Forenede Stater Forenede Stater Ralph Metcalfe Holland Holland Martinus Osendarp
1948 Forenede Stater Forenede Stater Harrison Dillard Forenede Stater Forenede Stater Barney Ewell Panama Panama Lloyd LaBeach
1952 Forenede Stater Forenede Stater Lindy Remigino Jamaica Jamaica Urt McKenley Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige McDonald Bailey
1956 Forenede Stater Forenede Stater Bobby Morrow Forenede Stater Forenede Stater Thane Baker Australien Australien Hector Hogan
1960 Tyskland hold alle tyske Heltysk hold Armin Hary Forenede Stater Forenede Stater Dave Sime Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Peter Radford
1964 Forenede Stater Forenede Stater Bob Hayes Cuba Cuba Enrique Figuerola Canada Canada Harry Jerome
1968 Forenede Stater Forenede Stater Jim Hines Jamaica Jamaica Lennox Miller Forenede Stater Forenede Stater Charles Greene
1972 Sovjetunionen Sovjetunionen Valery Borsov Forenede Stater Forenede Stater Robert Taylor Jamaica Jamaica Lennox Miller
1976 Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago Hasely Crawford Jamaica Jamaica Donald Quarrie Sovjetunionen Sovjetunionen Valery Borsov
1980 Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Allan Wells Cuba Cuba Silvio Leonard Bulgarien Bulgarien Petar Petrov
1984 Forenede Stater Forenede Stater Carl Lewis Forenede Stater Forenede Stater Sam Graddy Canada Canada Ben Johnson
1988 Forenede Stater Forenede Stater Carl Lewis Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Linford Christie Forenede Stater Forenede Stater Calvin Smith
1992 Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Linford Christie Namibia Namibia Frank Fredericks Forenede Stater Forenede Stater Dennis Mitchell
1996 Canada Canada Donovan Bailey Namibia Namibia Frank Fredericks Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago Ato Boldon
2000 Forenede Stater Forenede Stater Maurice Greene Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago Ato Boldon Barbados Barbados Obadele Thompson
2004 Forenede Stater Forenede Stater Justin Gatlin Portugal Portugal Francis Obikwelu Forenede Stater Forenede Stater Maurice Greene
2008 Jamaica Jamaica Usain Bolt Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago Richard Thompson Forenede Stater Forenede Stater Walter Dix
2012 Jamaica Jamaica Usain Bolt Jamaica Jamaica Yohan Blake Forenede Stater Forenede Stater Justin Gatlin
2016 Jamaica Jamaica Usain Bolt Forenede Stater Forenede Stater Justin Gatlin Canada Canada Andre de Grasse
2020 Italien Italien Marcell Jacobs Forenede Stater Forenede Stater Fred Kerley Canada Canada Andre de Grasse

Kvinder

år guldmedalje Sølvmedalje Bronze medalje
1928 Forenede Stater Forenede Stater Betty Robinson Canada Canada Fanny Rosenfeld Canada Canada Ethel Smith
1932 Polen Polen Stanisława Walasiewicz Canada Canada Hilda Strike Forenede Stater Forenede Stater Wilhelmina af Bremen
1936 Forenede Stater Forenede Stater Helen Stephens Polen Polen Stanisława Walasiewicz Tyske Rige NS Tysk rig (nazitiden) Käthe Krauss
1948 Holland Holland Fanny Blankers-Koen Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Dorothy Manley Australien Australien Shirley Strickland
1952 Australien Australien Marjorie Jackson Sydafrika 1928 Sydafrikanske Union Daphne Hasenjager Australien Australien Shirley Strickland
1956 Australien Australien Betty Cuthbert Tyskland hold alle tyske Heltysk hold Christa Stubnick Australien Australien Marlene Mathews
1960 Forenede Stater Forenede Stater Wilma Rudolph Det Forenede Kongerige Det Forenede Kongerige Dorothy Hyman Italien Italien Giuseppina Leone
1964 Forenede Stater Forenede Stater Wyomia Tyus Forenede Stater Forenede Stater Edith McGuire Polen Polen Ewa Kłobukowska
1968 Forenede Stater Forenede Stater Wyomia Tyus Forenede Stater Forenede Stater Barbara Ferrell Polen Polen Irena Szewińska
1972 Tyskland Demokratiske Republik 1949 DDR Renate Stecher Australien Australien Raelene Boyle Cuba Cuba Silvia Chivás
1976 Tyskland BR BR Tyskland Annegret Richter Tyskland Demokratiske Republik 1949 DDR Renate Stecher Tyskland BR BR Tyskland Inge Helten
1980 Sovjetunionen Sovjetunionen Ljudmila Kondratjewa Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Marlies Göhr Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Ingrid Auerswald
1984 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Evelyn Ashford Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Alice Brown Jamaika Jamaika Merlene Ottey
1988 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Florence Griffith-Joyner Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Evelyn Ashford Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Heike Drechsler
1992 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Gail Devers Jamaika Jamaika Juliet Cuthbert Vereintes Team Vereintes Team Irina Priwalowa
1996 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Gail Devers Jamaika Jamaika Merlene Ottey Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Gwen Torrence
2000 vakant Griechenland Griechenland Ekaterini Thanou Jamaika Jamaika Merlene Ottey
Jamaika Jamaika Tayna Lawrence
2004 Weissrussland Weißrussland Julija Neszjarenka Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Lauryn Williams Jamaika Jamaika Veronica Campbell-Brown
2008 Jamaika Jamaika Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika Jamaika Kerron Stewart nicht vergeben
Jamaika Jamaika Sherone Simpson
2012 Jamaika Jamaika Shelly-Ann Fraser-Pryce Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carmelita Jeter Jamaika Jamaika Veronica Campbell-Brown
2016 Jamaika Jamaika Elaine Thompson Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tori Bowie Jamaika Jamaika Shelly-Ann Fraser-Pryce
2020 Jamaika Jamaika Elaine Thompson-Herah Jamaika Jamaika Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika Jamaika Shericka Jackson

Medaillengewinner der Weltmeisterschaften

Männer

Jahr Goldmedaille Silbermedaille Bronzemedaille
1983 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carl Lewis Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Calvin Smith Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Emmit King
1987 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carl Lewis Jamaika Jamaika Raymond Stewart Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Linford Christie
1991 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carl Lewis Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Leroy Burrell Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Dennis Mitchell
1993 Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Linford Christie Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Andre Cason Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Dennis Mitchell
1995 Kanada Kanada Donovan Bailey Kanada Kanada Bruny Surin Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Ato Boldon
1997 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Maurice Greene Kanada Kanada Donovan Bailey Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tim Montgomery
1999 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Maurice Greene Kanada Kanada Bruny Surin Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Dwain Chambers
2001 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Maurice Greene Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tim Montgomery Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Bernard Williams
2003 Saint Kitts Nevis St. Kitts Nevis Kim Collins Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Darrel Brown Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Darren Campbell
2005 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Justin Gatlin Jamaika Jamaika Michael Frater Saint Kitts Nevis St. Kitts Nevis Kim Collins
2007 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tyson Gay Bahamas Bahamas Derrick Atkins Jamaika Jamaika Asafa Powell
2009 Jamaika Jamaika Usain Bolt Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tyson Gay Jamaika Jamaika Asafa Powell
2011 Jamaika Jamaika Yohan Blake Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Walter Dix Saint Kitts Nevis St. Kitts Nevis Kim Collins
2013 Jamaika Jamaika Usain Bolt Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Justin Gatlin Jamaika Jamaika Nesta Carter
2015 Jamaika Jamaika Usain Bolt Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Justin Gatlin Kanada Kanada Andre De Grasse
Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Trayvon Bromell
2017 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Justin Gatlin Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Christian Coleman Jamaika Jamaika Usain Bolt
2019 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Christian Coleman Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Justin Gatlin Kanada Kanada Andre De Grasse

Frauen

Jahr Goldmedaille Silbermedaille Bronzemedaille
1983 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Marlies Göhr Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Marita Koch Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Diane Williams
1987 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Silke Gladisch Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Heike Drechsler Jamaika Jamaika Merlene Ottey
1991 Deutschland Deutschland Katrin Krabbe Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Gwen Torrence Jamaika Jamaika Merlene Ottey
1993 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Gail Devers Jamaika Jamaika Merlene Ottey Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Gwen Torrence
1995 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Gwen Torrence Jamaika Jamaika Merlene Ottey Russland Russland Irina Priwalowa
1997 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Marion Jones Ukraine Ukraine Schanna Pintusewytsch Bahamas Bahamas Savatheda Fynes
1999 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Marion Jones Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Inger Miller Griechenland Griechenland Ekaterini Thanou
2001 Ukraine Ukraine Schanna Block Griechenland Griechenland Ekaterini Thanou Bahamas Bahamas Chandra Sturrup
2003 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Torri Edwards Bahamas Bahamas Chandra Sturrup Griechenland Griechenland Ekaterini Thanou
2005 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Lauryn Williams Jamaika Jamaika Veronica Campbell Frankreich Frankreich Christine Arron
2007 Jamaika Jamaika Veronica Campbell Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Lauryn Williams Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carmelita Jeter
2009 Jamaika Jamaika Shelly-Ann Fraser Jamaika Jamaika Kerron Stewart Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carmelita Jeter
2011 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carmelita Jeter Jamaika Jamaika Veronica Campbell-Brown Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Kelly-Ann Baptiste
2013 Jamaika Jamaika Shelly-Ann Fraser-Pryce Elfenbeinküste Elfenbeinküste Murielle Ahouré Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carmelita Jeter
2015 Jamaika Jamaika Shelly-Ann Fraser-Pryce Niederlande Niederlande Dafne Schippers Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tori Bowie
2017 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tori Bowie Elfenbeinküste Elfenbeinküste Marie-Josée Ta Lou Niederlande Niederlande Dafne Schippers
2019 Jamaika Jamaika Shelly-Ann Fraser-Pryce Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Dina Asher-Smith Elfenbeinküste Elfenbeinküste Marie-Josée Ta Lou

Deutsche Meister

Siehe Liste der Deutschen Meister im 100-Meter-Lauf

Weltrekordentwicklung 100-Meter-Lauf

Weltrekordentwicklung

Männer

Zeit (s) Name Datum Ort
Handgestoppte Zeiten
10,6 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Donald Lippincott 6. Juli 1912 Stockholm
10,6 Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Willie Applegarth 29. September 1912 Prag
10,6 Schweiz Schweiz Josef Imbach 25. Juli 1920 Genf
10,6 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Jackson Scholz 12. September 1920 Kristiania
10,6 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Jackson Scholz 16. September 1920 Stockholm
10,4 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Charles Paddock 23. April 1921 Redlands
10,4 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Charles Paddock 6. Mai 1923 Paris
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Helmut Körnig 29. August 1926 Halle (Saale)
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Helmut Körnig 12. September 1926 Brieg
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Hubert Houben 4. September 1927 Hannover
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Jakob Schüller 4. September 1927 Hannover
10,4 Kuba Kuba José Barrientos 21. April 1928 Havanna
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Ernst Geerling 1. Juli 1928 Frankenthal
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Richard Corts 15. Juli 1928 Düsseldorf
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Georg Lammers 26. August 1928 Barmen
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Georg Lammers 12. Mai 1929 Oldenburg
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Eugen Eldracher 30. Juni 1929 Mannheim
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Georg Lammers 13. Juli 1929 Bremen
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Georg Lammers 21. Juli 1929 Neuss
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Helmut Körnig 28. Juli 1929 Budapest
10,4 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Tolan 31. Juli 1929 Köln
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Georg Lammers 31. Juli 1929 Köln
10,4 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Tolan 8. August 1929 Stockholm
10,4 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Tolan 18. August 1929 Berlin
10,4 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Tolan 25. August 1929 Kopenhagen
10,4 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Tolan 8. September 1929 Bochum
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Georg Lammers 8. September 1929 Bochum
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Georg Lammers 1. Juni 1930 Flensburg
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Helmut Körnig 13. Juli 1930 Berlin
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Helmut Körnig 20. Juli 1930 Stockholm
10,4 Deutsches Reich Deutsches Reich Georg Lammers 2. August 1930 Königsberg
10,3 Kanada 1921 Kanada Percy Williams 9. August 1930 Toronto
10,3 Deutsches Reich Deutsches Reich Arthur Jonath 5. Juni 1932 Bochum
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Tolan 1. August 1932 Los Angeles
10,3 (10,38) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Tolan 1. August 1932 Los Angeles
10,3 (10,38) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 1. August 1932 Los Angeles
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 18. August 1932 Chicago
10,3 NS-Staat NS-Staat Arthur Jonath 23. Juli 1933 Düsseldorf
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 28. Juni 1933 Malmö
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 30. Juli 1933 Düsseldorf
10,3 NS-Staat NS-Staat Erich Borchmeyer 12. August 1933 Köln
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 12. August 1933 Budapest
10,3 NS-Staat NS-Staat Erich Borchmeyer 1. Juli 1934 Berlin
10,3 NS-Staat NS-Staat Erich Borchmeyer 22. Juli 1934 Frankfurt am Main
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eulace Peacock 6. August 1934 Oslo
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eulace Peacock 6. August 1934 Oslo
10,3 Niederlande Niederlande Christiaan Berger 26. August 1934 Amsterdam
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 15. September 1934 Osaka
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 15. September 1934 Osaka
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 23. September 1934 Dairen
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 23. September 1934 Dairen
10,3 Japan Japan Takayoshi Yoshioka 15. Juni 1935 Tokio
10,3 Japan Japan Takayoshi Yoshioka 6. Juli 1935 Osaka
10,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eulace Peacock 6. August 1935 Basel
10,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Jesse Owens 20. Juni 1936 Chicago
10,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Harold Davis 6. Juni 1941 Compton
10,2 Panama Panama Lloyd LaBeach 8. August 1943 Willemstad
10,2 Trinidad und Tobago 1889 Trinidad und Tobago George Lewis 16. November 1946 Port of Spain
10,2 Panama Panama Lloyd LaBeach 15. Mai 1948 Fresno
10,2 Panama Panama Lloyd LaBeach 4. Juni 1948 Compton
10,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Barney Ewell 7. Juli 1948 Evanston
10,2 Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich McDonald Bailey 25. August 1951 Belgrad
10,2 Australien Australien Hector Hogan 13. März 1954 Sydney
10,2 Deutschland BR BR Deutschland Heinz Fütterer 31. Oktober 1954 Yokohama
10,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Bobby Morrow 19. Mai 1956 Houston
10,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ira Murchison 1. Juni 1956 Compton
10,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Bobby Morrow 22. Juni 1956 Bakersfield
10,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Bobby Morrow 29. Juni 1956 Los Angeles
10,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Thane Baker 29. Juni 1956 Los Angeles
10,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ira Murchison 29. Juni 1956 Los Angeles
10,1 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Willie Williams 3. August 1956 Berlin
10,1 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ira Murchison 4. August 1956 Berlin
10,1 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Willie Williams 5. August 1956 Berlin
10,1 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Leamon King 20. Oktober 1956 Ontario
10,1 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Leamon King 27. Oktober 1956 Santa Ana
10,1 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ray Norton 18. April 1959 San José
10,1 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Charles Tidwell 10. Juni 1960 Houston
10,0 (10,25) Deutschland BR BR Deutschland Armin Hary 21. Juni 1960 Zürich
10,0 Kanada 1957 Kanada Harry Jerome 15. Juli 1960 Saskatoon
10,0 Venezuela 1954 Venezuela Horacio Esteves 15. August 1964 Caracas
10,0 (10,06) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Bob Hayes 15. Oktober 1964 Tokio
10,0 China Volksrepublik Volksrepublik China Chen Jiaquan 24. Oktober 1965 Chongqing
10,0 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Jim Hines 27. Mai 1967 Modesto
10,0 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Willie Turner 27. Mai 1967 Modesto
10,0 Kuba Kuba Enrique Figuerola 17. Juni 1967 Budapest
10,0 Sudafrika 1961 Südafrika Paul Nash 2. April 1968 Krugersdorp
10,0 Sudafrika 1961 Südafrika Paul Nash 6. April 1968 Standerton
10,0 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Oliver Ford 31. Mai 1968 Albuquerque
10,0 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Charles Greene 20. Juni 1968 Sacramento
10,0 Frankreich Frankreich Roger Bambuck 20. Juni 1968 Sacramento
9,9 (10,03) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Jim Hines 20. Juni 1968 Sacramento
9,9 (10,14) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ronnie Ray Smith 20. Juni 1968 Sacramento
9,9 (10,10) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Charles Greene 20. Juni 1968 Sacramento
9,9 (9,95) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Jim Hines 14. Oktober 1968 Mexiko-Stadt
9,9 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Steve Williams 21. Juni 1972 Los Angeles
9,9 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Hart 1. Juli 1972 Eugene
9,9 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Rey Robinson 1. Juli 1972 Eugene
9,9 Kuba Kuba Silvio Leonard 5. Juni 1975 Ostrava
9,8 (10,19) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Steve Williams 20. Juni 1975 Eugene
9,9 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Steve Williams 16. Juli 1975 Siena
9,9 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Reggie Jones 26.07.1975 Boston
9,9 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Steve Williams 22. August 1975 Berlin
9,9 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Steve Williams 27. März 1976 Gainesville
9,9 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Harvey Glance 3. April 1976 Columbia (SC)
9,9 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Harvey Glance 1. Mai 1976 Baton Rouge
9,9 Jamaika Jamaika Donald Quarrie 22. Mai 1976 Modesto
Elektronisch gestoppte Zeiten
10,64 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 16. Juli 1932 Stanford
10,53 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Tolan 31. Juli 1932 Los Angeles
10,38 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Eddie Tolan 1. August 1932 Los Angeles
10,38 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ralph Metcalfe 1. August 1932 Los Angeles
10,34 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Barney Ewell 9. Juli 1948 Evanston
10,32 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ray Norton 10. August 1958 Thonon-les-Bains
10,32 Frankreich Frankreich Jocelyn Delecour 10. August 1958 Thonon-les-Bains
10,29 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Peter Radford 13. September 1958 Colombes
10,25 Deutschland BR BR Deutschland Armin Hary 21. Juni 1960 Zürich
10,06 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Bob Hayes 15. Oktober 1964 Tokio
10,03 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Jim Hines 20. Juni 1968 Sacramento
10,02 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Charles Greene 13. Oktober 1968 Mexiko-Stadt
9,95 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Jim Hines 14. Oktober 1968 Mexiko-Stadt
9,93 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Calvin Smith 3. Juli 1983 Colorado Springs
9,93 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carl Lewis 30. August 1987 Rom
9,93 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carl Lewis 17. August 1988 Zürich
9,92 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carl Lewis 24. September 1988 Seoul
9,90 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Leroy Burrell 14. Juni 1991 New York City
9,86 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carl Lewis 25. August 1991 Tokio
9,85 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Leroy Burrell 6. Juli 1994 Lausanne
9,84 Kanada Kanada Donovan Bailey 27. Juli 1996 Atlanta
9,79 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Maurice Greene 16. Juni 1999 Athen
9,77 Jamaika Jamaika Asafa Powell 14. Juni 2005 Athen
9,77 Jamaika Jamaika Asafa Powell 11. Juni 2006 Gateshead
9,77 Jamaika Jamaika Asafa Powell 18. August 2006 Zürich
9,74 Jamaika Jamaika Asafa Powell 9. September 2007 Rieti
9,72 Jamaika Jamaika Usain Bolt 31. Mai 2008 New York City
9,69 Jamaika Jamaika Usain Bolt 16. August 2008 Peking
9,58 Jamaika Jamaika Usain Bolt 16. August 2009 Berlin

Frauen

Zeit (s) Name Datum Ort
Handgestoppte Zeiten
11,7 Polen Polen Stanisława Walasiewicz 15. August 1934 Warschau
11,6 Polen Polen Stanisława Walasiewicz 1. August 1937 Berlin
11,5 Niederlande Niederlande Fanny Blankers-Koen 13. Juni 1948 Amsterdam
11,5 Australien Australien Marjorie Jackson 22. Juli 1952 Helsinki
11,4 Australien Australien Marjorie Jackson 4. Oktober 1952 Gifu
11,3 Australien Australien Shirley Strickland 4. August 1955 Warschau
11,3 Sowjetunion Sowjetunion Wera Krepkina 13. September 1958 Kiew
11,3 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Wilma Rudolph 2. September 1960 Rom
11,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Wilma Rudolph 19. Juli 1961 Stuttgart
11,2 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Wyomia Tyus 15. Oktober 1964 Tokio
11,1 Polen Polen Irena Szewińska 9. Juli 1965 Prag
11,1 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Wyomia Tyus 31. Juli 1965 Kiew
11,1 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Barbara Ferrell 2. Juli 1967 Santa Barbara
11,1 Sowjetunion Sowjetunion Ljudmila Samotjossowa 15. August 1968 Leninakan
11,1 Polen Polen Irena Szewińska 14. Oktober 1968 Mexiko-Stadt
11,0 (11,08) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Wyomia Tyus 15. Oktober 1968 Mexiko-Stadt
11,0 Taiwan Republik China (Taiwan) Chi Cheng 18. Juli 1970 Wien
11,0 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Renate Stecher 2. August 1970 Berlin
11,0 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Renate Stecher 31. Juli 1971 Berlin
11,0 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Renate Stecher 3. Juni 1972 Potsdam
11,0 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Ellen Strophal 15. Juni 1972 Potsdam
11,0 Tschechoslowakei Tschechoslowakei Eva Glesková 1. Juli 1972 Budapest
10,9 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Renate Stecher 7. Juni 1973 Ostrava
10,8 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Renate Stecher 20. Juli 1973 Dresden
Elektronisch gestoppte Zeiten
11,08 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Wyomia Tyus 15. Oktober 1968 Mexiko-Stadt
11,07 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Renate Stecher 2. September 1972 München
11,04 Deutschland BR BR Deutschland Inge Helten 13. Juni 1976 Fürth
11,01 Deutschland BR BR Deutschland Annegret Richter 25. Juli 1976 Montreal
10,88 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Marlies Göhr 1. Juli 1977 Dresden
10,88 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Marlies Göhr 9. Juli 1982 Karl-Marx-Stadt
10,81 Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Marlies Göhr 8. Juni 1983 Berlin
10,79 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Evelyn Ashford 3. Juli 1983 Colorado Springs
10,76 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Evelyn Ashford 22. August 1984 Zürich
10,49 Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Florence Griffith-Joyner 16. Juli 1988 Indianapolis

Weltbestenliste

Männer

Alle Läufer mit einer Bestzeit von 9,91 s oder schneller, in Klammern: Wind in m/s; A = Lauf unter Höhenbedingungen.

Letzte Veränderung: 1. August 2021

  1. 9,58 s (0,9) Jamaika Jamaika Usain Bolt , Berlin , 16. August 2009
  2. 9,69 s (2,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tyson Gay , Shanghai , 20. September 2009
  3. 9,69 s (−0,1) Jamaika Jamaika Yohan Blake , Lausanne , 23. August 2012
  4. 9,72 s (0,2) Jamaika Jamaika Asafa Powell , Lausanne , 2. September 2008
  5. 9,74 s (0,9) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Justin Gatlin , Doha , 15. Mai 2015
  6. 9,76 s (0,6) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Christian Coleman , Doha , 28. September 2019
  7. 9,77 s (1,5) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Trayvon Bromell , Miramar , 5. Juni 2021
  8. 9,78 s (0,9) Jamaika Jamaika Nesta Carter , Rieti , 29. August 2010
  9. 9,79 s (0,1) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Maurice Greene , Athen , 16. Juni 1999
  10. 9,80 s (1,3) Jamaika Jamaika Steve Mullings , Eugene , 4. Juni 2011
  11. 9,80 s (0,1) Italien Italien Marcell Jacobs , Tokio , 1. August 2021 ( Europarekord )
  12. 9,82 s (1,7) Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Richard Thompson , Port of Spain , 21. Juni 2014
  13. 9,83 s (0,9) China Volksrepublik Volksrepublik China Su Bingtian , Tokio , 1. August 2021
  14. 9,83 s (0,9) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ronnie Baker , Tokio , 1. August 2021
  15. 9,84 s (0,7) Kanada Kanada Donovan Bailey , Atlanta , 27. Juli 1996
  16. 9,84 s (0,2) Kanada Kanada Bruny Surin , Sevilla , 22. August 1999
  17. 9,84 s (1,2) Sudafrika Südafrika Akani Simbine , Székesfehérvár , 6. Juli 2021
  18. 9,84 s (0,1) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Fred Kerley , Tokio , 1. August 2021
  19. 9,85 s (1,2) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Leroy Burrell , Lausanne , 6. Juli 1994
  20. 9,85 s (1,7) Nigeria Nigeria Olusoji Fasuba , Doha , 12. Mai 2006
  21. 9,85 s (1,3) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Mike Rodgers , Eugene , 4. Juni 2011
  22. 9,85 s (1,5) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Marvin Bracy , Miramar , 5. Juni 2021
  23. 9,86 s (1,2) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carl Lewis , Tokio , 25. August 1991
  24. 9,86 s (−0,4) Namibia Namibia Frank Fredericks , Lausanne , 3. Juli 1996
  25. 9,86 s (1,8) Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Ato Boldon , Walnut , 19. April 1998
  26. 9,86 s (0,6) Portugal Portugal Francis Obikwelu , Athen , 22. August 2004
  27. 9,86 s (1,4) Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Keston Bledman , Port of Spain , 23. Juni 2012
  28. 9,86 s (1,3) Frankreich Frankreich Jimmy Vicaut , Saint Denis , 4. Juli 2015
  29. 9,86 s (0,9) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Noah Lyles , Shanghai , 18. Mai 2019
  30. 9,86 s (0,8) Nigeria Nigeria Divine Oduduru , Austin , 7. Juni 2019
  31. 9,86 s (1,6) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Michael Norman , Fort Worth , 20. Juli 2020
  32. 9,87 s (0,3) Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Linford Christie , Stuttgart , 15. August 1993
  33. 9,87 s A (−0,2) Barbados Barbados Obadele Thompson , Johannesburg , 11. September 1998
  34. 9,88 s (1,8) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Shawn Crawford , Eugene , 19. Juni 2004
  35. 9,88 s (1,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Walter Dix , Nottwil , 8. August 2010
  36. 9,88 s (0,9) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Ryan Bailey , Rieti , 29. August 2010
  37. 9,88 s (1,0) Jamaika Jamaika Michael Frater , Lausanne , 30. Juni 2011
  38. 9,88 s A (0,2) Sambia Sambia Sydney Siame , Lusaka , 8. April 2017
  39. 9,89 s (1,6) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Travis Padgett , Eugene , 28. Juni 2008
  40. 9,89 s (1,6) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Darvis Patton , Eugene , 28. Juni 2008
  41. 9,89 s (1,3) Simbabwe Simbabwe Ngonidzashe Makusha , Des Moines , 10. Juni 2011
  42. 9,89 s (0,2) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Isiah Young , Clermont , 30. Mai 2021
  43. 9,89 s (0,8) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Kenneth Bednarek , Eugene , 20. Juni 2021
  44. 9,89 s (0,1) Kanada Kanada Andre De Grasse , Tokio , 1. August 2021
  45. 9,90 s (0,4) Jamaika Jamaika Nickel Ashmeade , Moskau , 11. August 2013
  46. 9,91 s (1,2) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Dennis Mitchell , Tokio , 25. August 1991
  47. 9,91 s (0,9) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Leonard Scott , Stuttgart , 9. September 2006
  48. 9,91 s (−0,5) Bahamas Bahamas Derrick Atkins , Osaka , 26. August 2007
  49. 9,91 s (−0,2) Antigua und Barbuda Antigua und Barbuda Daniel Bailey , Saint Denis , 17. Juli 2009
  50. 9,91 s (0,7) Niederlande Niederlande Churandy Martina , London , 5. August 2012
  51. 9,91 s (1,1) Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich James Dasaolu , Birmingham , 13. Juli 2013
  52. 9,91 s (1,8) Katar Katar Femi Ogunode , Wuhan , 4. Juni 2015
  53. 9,91 s (1,0) Jamaika Jamaika Julian Forte , Berlin , 27. August 2017
  54. 9,91 s (0,4) Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Zharnel Hughes , Kingston , 9. Juni 2018
  55. 9,91 s (0,8) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Micah Williams , Eugene , 20. Juni 2021

Frauen

Alle Läuferinnen mit einer Bestzeit von 10,89 Sekunden oder schneller [13] ; in Klammern Windgeschwindigkeit in m/s; A = Lauf unter Höhenbedingungen.

Letzte Veränderung: 31. Juli 2021

  1. 10,49 s (0,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Florence Griffith-Joyner , Indianapolis , 16. Juli 1988
  2. 10,61 s (−0,6) Jamaika Jamaika Elaine Thompson , Tokio , 31. Juli 2021
  3. 10,63 s (1,3) Jamaika Jamaika Shelly-Ann Fraser-Pryce , Kingston , 5. Juni 2021
  4. 10,64 s (1,2) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Carmelita Jeter , Shanghai , 20. September 2009
  5. 10,65 s A (1,1) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Marion Jones , Johannesburg , 12. September 1998
  6. 10,72 s (1,6) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Sha'Carri Richardson , Hollywood , 10. April 2021
  7. 10,73 s (2,0) Frankreich Frankreich Christine Arron , Budapest , 19. August 1998 (Europarekord)
  8. 10,74 s (1,3) Jamaika Jamaika Merlene Ottey , Mailand , 7. September 1996
  9. 10,74 s (1,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten English Gardner , Eugene , 3. Juli 2016
  10. 10,75 s (0,4) Jamaika Jamaika Kerron Stewart , Rom , 10. Juli 2009
  11. 10,76 s (1,7) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Evelyn Ashford , Zürich , 22. August 1984
  12. 10,76 s (1,1) Jamaika Jamaika Veronica Campbell-Brown , Ostrava , 31. Mai 2011
  13. 10,76 s (−0,6) Jamaika Jamaika Shericka Jackson , Tokio , 31. Juli 2021
  14. 10,77 s (0,9) Russland Russland Irina Priwalowa , Lausanne , 6. Juli 1994
  15. 10,77 s (0,7) Bulgarien Bulgarien Iwet Lalowa , Plowdiw , 19. Juni 2004
  16. 10,78 s A (1,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Dawn Sowell , Provo , 3. Juni 1989
  17. 10,78 s (1,5) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Torri Edwards , Eugene , 28. Juni 2008
  18. 10,78 s (1,6) Elfenbeinküste Elfenbeinküste Murielle Ahouré , Montverde , 11. Juni 2016
  19. 10,78 s (1,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tianna Bartoletta , Eugene , 3. Juli 2016
  20. 10,78 s (1,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Tori Bowie , Eugene , 3. Juli 2016
  21. 10,78 s (−0,3) Elfenbeinküste Elfenbeinküste Marie-Josée Ta Lou , Tokio , 30. Juli 2021
  22. 10,79 s (0,0) China Volksrepublik Volksrepublik China Li Xuemei , Shanghai , 18. Oktober 1997
  23. 10,79 s (−0,1) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Inger Miller , Sevilla , 22. August 1999
  24. 10,79 s (1,1) Nigeria Nigeria Blessing Okagbare , London , 27. Juli 2013
  25. 10,81 s (1,7) Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Marlies Göhr , Berlin , 8. Juni 1983
  26. 10,81 s (−0,3) Niederlande Niederlande Dafne Schippers , Peking , 24. August 2015
  27. 10,82 s (−1,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Gail Devers , Barcelona , 1. August 1992
  28. 10,82 s (0,4) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Gwen Torrence , Paris , 3. September 1994
  29. 10,82 s (−0,3) Ukraine Ukraine Schanna Block , Edmonton , 6. August 2001
  30. 10,82 s (−0,7) Jamaika Jamaika Sherone Simpson , Kingston , 24. Juni 2006
  31. 10,82 s (0,9) Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Michelle-Lee Ahye , Port of Spain , 24. Juni 2017
  32. 10,83 s (1,7) Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Marita Koch , Berlin , 8. Juni 1983
  33. 10,83 s (0,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Sheila Echols , Indianapolis , 16. Juli 1988
  34. 10,83 s (−1,0) Jamaika Jamaika Juliet Cuthbert , Barcelona , 1. August 1992
  35. 10,83 s (0,1) Griechenland Griechenland Ekaterini Thanou , Sevilla , 22. August 1999
  36. 10,83 s (0,1) Vereinigtes Konigreich Vereinigtes Königreich Dina Asher-Smith , Doha , 29. September 2019
  37. 10,84 s (1,9) Bahamas Bahamas Chandra Sturrup , Lausanne , 5. Juli 2005
  38. 10,84 s (1,8) Trinidad und Tobago Trinidad und Tobago Kelly-Ann Baptiste , Clermont , 5. Juni 2010
  39. 10,85 s (2,0) Bulgarien Bulgarien Anelija Nunewa , Sofia , 2. September 1988
  40. 10,85 s (1,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Muna Lee , Eugene , 28. Juni 2008
  41. 10,85 s (2,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Barbara Pierre , Des Moines , 21. Juni 2013
  42. 10,85 s (2,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Aleia Hobbs , Baton Rouge , 29. April 2017
  43. 10,86 s (0,6) Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Silke Gladisch-Möller , Potsdam , 20. August 1987
  44. 10,86 s (0,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Diane Williams , Indianapolis , 16. Juli 1988
  45. 10,86 s (1,2) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Chryste Gaines , Monaco , 14. September 2003
  46. 10,86 s (2,0) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Marshevet Myers , Eugene , 4. Juni 2011
  47. 10,87 s (1,8) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Octavious Freeman , Des Moines , 21. Juni 2013
  48. 10,87 s (1,3) Jamaika Jamaika Natasha Morrison , Miami , 24. April 2021
  49. 10,88 s (0,4) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Lauryn Williams , Zürich , 19. August 2005
  50. 10,89 s (1,8) Deutschland Demokratische Republik 1949 DDR Katrin Krabbe , Berlin , 20. Juli 1988
  51. 10,89 s (0,0) China Volksrepublik Volksrepublik China Liu Xiaomei , Shanghai , 18. Oktober 1997
  52. 10,89 s (1,5) Vereinigte Staaten Vereinigte Staaten Allyson Felix , London , 4. August 2012

Quellen

Siehe auch

Einzelnachweise

  1. „The men's 100 meters: How fast could they go?“ , Reuters, 31. Juli 2012
  2. Ultimate 100-Meter Time: 9.27 Seconds? ( Memento vom 14. Juli 2014 im Internet Archive ) auf runnersworld.com, abgerufen am 2. Juli 2014 (englisch)
  3. Josef Kluckert: Hat die Aschenbahn ausgedient? Kunststoffpisten in den deutschen Arenen , bei Zeit-online
  4. Arnd Krüger : Symmetrie als Talentkriterium? Leistungssport 45(2015)1, S. 29; Arnd Krüger: Sprintvermögen und Informationsverarbeitungskapazität des Menschen, in: Die Lehre der Leichtathletik 30 (1979), Nr. 44/45.
  5. False Start Rule Scrutinized After Bolt's Early Exit , New York Times, 29. August 2011
  6. zeit online, 16. Mai 2015 ( Memento vom 18. Januar 2017 im Internet Archive ) Schnellste 100-m-Läufer: Acht von zehn mit Doping-Vergangenheit
  7. faz, 18. Januar 2017 Dopingfälle im Sprint
  8. Der Tagesspiegel, 23. September 1998 Schnell wie der Tod
  9. sportbild.de, 26. August 2015 Prof. Sörgel, 100 Meter sind das schmutzigste Rennen
  10. Ärztezeitung online, 2. August 2012 Wer gewinnt die 100 Meter - und warum?
  11. n-tv, 21. Juli 2013 Entwicklung im Sprint "einfach nicht plausibel"
  12. sportwissenschaft.de, Universität Augsburg, dvs-Informationen 17 (2002) 4 Prof. Dr. Martin Lames, Ist Doping als leistungsfördernder Effekt identifizierbar? (PDF)
  13. Ewige Bestenliste der Frauen. In: iaaf.org. Abgerufen am 10. Juni 2019 .