Portal: Sachsen-Anhalt

fra Wikipedia, den gratis encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
< Slå op < Emneportaler < Geografi < Europa < Tyskland < Sachsen-Anhalt
Våbenskjold i delstaten Sachsen-Anhalt Velkommen til Sachsen-Anhalt-portalen!

Denne portal giver alle interesserede parter en introduktion til de aktuelt 24.565 artikler om Geografi, historie, kultur, politik og økonomi i Sachsen-Anhalt.

Kloster i Naumburg Domkirke Bauhaus -bygning Dessau
Månedens artikel
Leipzig / Halle lufthavn

Leipzig / Halle Lufthavn ligger mellem de større byer Leipzig og Halle nær byen Schkeuditz i Sachsen. Lufthavnen blev taget i drift den 18. april 1927 og er af international betydning, især inden for luftfragtrafik. Med hensyn til antallet af passagerer ligger lufthavnen på en fjortendeplads i Tyskland, og hvad angår fragt er den på andenpladsen.

Mens luftfragtforretningen blev udvidet med omfattende statstilskud, er antallet af passagerer i persontrafik stagneret siden midten af ​​1990'erne.

geografi
Delstaten Sachsen-Anhalt i Tyskland

Bjerge : Portal: Harz - Harz - Brocken - Liste over bjerge og højder i Sachsen -Anhalt - Liste over bjerge i Harzen

Vigtige byer i Sachsen -Anhalt : Magdeburg - Aschersleben Qsicon readworthy.svg - Bernburg (Saale) - Bitterfeld -Wolfen - Blankenburg (Harz) - Burg - Calbe (Saale) - Dessau -Roßlau - Eisleben - Freyburg (Unstrut) - Gardelegen - Genthin - Gernrode Qsicon readworthy.svg - Halberstadt - Haldensleben - Halle (Saale) - Havelberg - Hettstedt - Jessen (Elster) - Kalbe (Milde) - Klötze - Köthen (Anhalt) - Leuna - Merseburg - Naumburg (Saale) - Oebisfelde - Oschersleben (Bode) - Quedlinburg Qsicon Excellent.svg - Salzwedel - Sangerhausen - Schönebeck (Elbe) - Staßfurt - Stendal - Tangerhütte - Tangermünde - Thale - Weißenfels - Wernigerode - Wittenberg - Zeitz - Zerbst / Anhalt

Liste over byer og kommuner i Sachsen-Anhalt

Sachsen -Anhalt -regioner : Altmark - Anhalt -Wittenberg - Kemisk trekant - Elbe -Börde -Heide - Harz - Mansfelder Land - Saale -Unstrut -regionen

Landskaber i Sachsen -Anhalt : Colbitz -Letzlinger Heide - Dessau -Wörlitz Haveområde - Fläming - Geiseltal - Harz forland - Magdeburg Börde - Ostfalen - Land Schollene

Distrikter og uafhængige byer : District of Anhalt -Bitterfeld - Altmark district of Salzwedel - District of Börde - Burgenland district - Dessau -Roßlau - District of Harz - Halle (Saale) - District of Jerichower Land - Magdeburg - District of Mansfeld -Südharz - Saale distrikt - Salzland -distriktet - Stendal -distriktet - Wittenberg -distriktet

historie
Nebra Sky Disc

Historie : Nebra Sky Disc - Sachsen - Anhalt - Distrikt Halle - Distrikt Magdeburg - Sachsen -Anhalts historie - Reformation - Ascanianere - Frugtbærende samfund - Heerstraße Magdeburg -Brandenburg - Quedlinburg krigsfanger (1914-1922)

Historiske mennesker : Albrecht bjørnen - kardinal Albrecht - Heinrich I. Qsicon Excellent.svg - Otto I. Qsicon Excellent.svg - Otto II. Qsicon Excellent.svg - Otto III. Qsicon Excellent.svg - Gero Qsicon Excellent.svg - Leopold III. Friedrich Franz - Thietmar von Merseburg Qsicon Excellent.svg - Eike von Repgow - Ludwig I (Anhalt -Koethen ) - Samuel Hahnemann - Elisabeth von Weida Qsicon readworthy.svg - Scholastica af Anhalt Qsicon readworthy.svg - Otto von Guericke - Abbedesser i Quedlinburg Qsicon informativ.svg - Liste over abbedesser i Gernrode Qsicon informativ.svg

Verdens kulturarv : kollegial kirke , slot og gamle bydel i Quedlinburg Qsicon Excellent.svg - Luthers steder i Eisleben og Wittenberg - Dessau -Wörlitz Haveområde - Bauhaus Dessau - Naumburg Domkirke

Vandvejen krydser nær Magdeburg

Transport : Amerikalinie - Jernbanelinjer i Sachsen -Anhalt - S -Bahn Middle Elbe - S -Bahn Middle Germany - Elbe -Havel Canal - Elbe Qsicon Excellent.svg - Mittelland -kanalen - Magdeburg vandvejskryds - Statsveje i Sachsen -Anhalt - Leipzig / Halle Lufthavn Qsicon readworthy.svg

Turisme : Turisme i Sachsen -Anhalt - romansk vej - Arendsee - Via Regia

Medier : MDR - Sputnik - Radio SAW - Radio Brocken - ROCKLAND

Personligheder
Lucas Cranach den ældre Ä., 1550

Kunst : Lucas Cranach - Wassily Kandinsky - Paul Klee Qsicon Excellent.svg - Gerhard Marcks - Karl Völker - Burg Giebichenstein Art Academy Halle - Art Museum Moritzburg

Filosofi : Friedrich Schleiermacher - Christian Thomasius - Christian Freiherr von Wolff - Friedrich Nietzsche Qsicon Excellent.svg - Martin Luther Qsicon readworthy.svg - Philipp Melanchthon Qsicon Excellent.svg - Paul Menzer - Edmund Husserl - Wilhelm Worringer - Georg Friedrich Meier (filosof)

Pædagogik : Johann Bernhard Basedow - August Hermann Francke - Angelika Hartmann

Litteratur : Clemens Brentano - Gottfried August Bürger - Johann Gleim - Carl Immermann - Friedrich Gottlieb Klopstock - Edlef Köppen - Rainer Kirsch - Wolfgang Kirsch - Wilhelm Müller - Erik Neutsch - Novalis - Johannes Schlaf - Stephan Schütze

Teknologi : Hans Grade - Hugo Junkers - Carl Adolf Riebeck

Landbrug : Matthias Rabbethge - Julius Kühn

Medicin : Michael Alberti - Philipp Adolph Böhmer - Fritz Gustav von Bramann - Dorothea Erxleben - Friedrich Hoffmann - Johann Christian Wilhelm Juncker - Ernst Kromayer - Peter Krukenberg - Philipp Friedrich Theodor Meckel - Johann Friedrich Meckel den Yngre - Carl Friedrich Wilhelm Meißner - Johann Christian Reil - Richard von Volkmann

Musik : Heinrich Schütz - Johann Sebastian Bach - Georg Philipp Telemann Qsicon Excellent.svg - George Frideric Handel Qsicon readworthy.svg - Carl Friedrich Abel - Kurt Weill - Tokio Hotel - Sang for Sachsen -Anhalt - Thomas Buchholz - Daniel Gottlob Türk - Robert Franz - Johann Friedrich Reichardt - Wilhelm Friedemann Bach

Religion : Martin Luther Qsicon readworthy.svg - Justus Jonas den Ældre Qsicon Excellent.svg - Johannes Bugenhagen Qsicon readworthy.svg - Mechthild von Magdeburg - Wolfgang (Anhalt -Köthen ) - Ærkebiskop Wichmann - Cansteinsche Bibelanstalt

Politik : Otto von Bismarck Qsicon Excellent.svg - Wolfgang Böhmer - Hans -Dietrich Genscher - Friedrich Schorlemmer - Heinrich Deist - Leberecht Uhlich - Bernhard Sterz - Franz Zielasko

TV : Dieter Hallervorden - Kai Pflaume

Andre:
Magdeburg halvkugler

Sport : Stefan Kretzschmar - SC Magdeburg - 1. FC Magdeburg Qsicon readworthy.svg ( Liste over spillerne i 1. FC Magdeburg Qsicon informativ.svg ) - Hallescher FC - VfB Germania Halberstadt - Erich Rademacher - Gustav -Adolf Schur - FC Einheit Wernigerode - Waldemar Cierpinski - 1. FC Aschersleben - Burger BC 08

Folkefester : Sachsen -Anhalt Day - Magdeburg Spring Fair - Eisleber Wiesenmarkt - Hallesches Lantern Festival - Advent i gårdene

Andet : Magdeburg -halvkugler

Hurtig start

Sachsen -Anhalt - Sachsen -Anhalts historie - Anhalt - Sachsen -provinsen

Commons : Sachsen -Anhalt - album med billeder, videoer og lydfiler

Kultur og religion

Sprog : Dialekter i Sachsen -Anhalt - Ostfälisch - Thüringen -Øvre Saksisk dialekt

Faciliteter : Universiteter - Martin Luther University - Otto von Guericke University - Magdeburg -Stendal University - Leopoldina - Institute for Slavic Studies, Speech Studies and Phonetics of the Martin Luther University Halle -Wittenberg - State Mint Cabinet Sachsen -Anhalt - Werkleitz Gesellschaft

Kirke : Forbund af protestantiske kirker i Midttyskland - Evangelisk Kirke Anhalt - Stift Magdeburg

Musik : Hallische Musiktage - Handel Festival Halle - Staatskapelle Halle - Orgel af Moritzkirche (Halle (Saale)) - Singakademie Halle - Stadtsingechor zu Halle - Landesjugendchor Sachsen -Anhalt - MDR symfoniorkester Qsicon readworthy.svg - Hans Stieber -prisen - Evangelisk universitet for kirkemusik Halle

Arkitektur : Naumburg Domkirke Qsicon readworthy.svg - Bernburg Slot - Rudelsburg Qsicon Excellent.svg - Collegiate Church of St. Cyriakus Qsicon Excellent.svg - Walbeck Collegiate Church Qsicon readworthy.svg - Falkenstein Slot (Harz)

Kulinariske lækkerier: Baumkuchen - Saale-Unstrut vin - Sachsen-Anhalt køkken - mide ost fra Würchwitz - Hasseröder Pilsener - Halloren bolde - Halberstadt pølser - Klemmkuchen - Speckkuchen fra Halle


Nye eller markant reviderede artikler

08/11 Michael Kulenkamp10. august. Christian Tylsch09.08. Holländermühle (Naumburg) · St. Peter og Paul (Wegeleben)08.08. Gottfried Schröter (nazifunktionær) · Årbog om Leopoldina · Nordhausen kanton · Leopoldina (kommunikation ) · Oxygenfabrik (Magdeburg) · Schiepziger Biberwiese07.08. Halberstädter Strasse 154 · Halberstädter Strasse 157 · Halberstädter Strasse 158 · Lothar Waehler · Margret Wendt · Wolfgang Arnold (læge)06.08. Christian Hecht (politiker) · Jan Moldenhauer · Canton Benneckenstein · Nadine Koppehel · Immaculate Conception (Güsten) · Folks avis (1945–1946) · Weissenfelser Zeitung (MZ)05.08. Erich Heymann (advokat) · Fritz Ihlenburg · Fotografisk krønike · Wilhelm Knapp Verlag04.08. Volksblatt (Halle) · Til det venlige ansigt03.08. Fotografering. Tidsskrift for kulturelle, politiske, æstetiske og tekniske problemer i fotografering · Roland Pietsch02.08. Til de tre roser01.08. Franciskaner (Magdeburg)


Mangler artikel

Optøjer i Quedlinburg 1992 - Dreikolke - Köthener Schusterpfanne - Villa Schatz (Magdeburg) - Zipkeleber Parksee

Biografier: Anna von Wartenberg (1403–1427) - Barbara von Pardubitz - Erika Fiedler - Ferdinand Müller ( kirkevinduesmager ) - Gabriel Bernhard Walther - Lutz Döring - Smil von Sternberg - Sophia von Braunschweig -Lüneburg - Sophie von Brandenburg -Ansbach (1614 –1646) - Wilhelm Karl Adam Freiherr von Seckendorf - Ziemowit IV. - mere


Billedforespørgsler


Billede anmodning Billede anmodning (747)

Tale Videnskab og Fonetik Institut for Martin Luther University Halle-Wittenberg Ackendorf (Gardelegen) Allerbach (Warme Bode) Altenzaun Alter Stolberg District Court Gardelegen District Court Köthen Armeleuteberg Assau Athensleben Audorf (Beetzendorf) Augraben (Luppe) Baars (Apenburg-Winterfeld) Bach ( Luppe) Bahnhof Halle (Saale) Klaustor Bandau Farmhouse Dorfplatz 6 (Mannhausen) Bauernstein Söhesten Baumgarten (Eichstedt) Behrend (Seehausen) Bergmoor Fagskoler Otto von Guericke Fagskolecenter August von Parseval Bitterfeld-Wolfen Bielener Se Blankensee (Osterburg ) Boblas Bomsdorf (Graefenhainichen) Boock (Altmark) Bornsen (Jübar) Braves Land Bronzehort von Frankleben Brumbach (Wipper) Brummeckebach Brothers Grimm School (Calvörde) Boghandel Dr. Adolf Edel Buchwitz (Salzwedel) Busch (Iden) Butterberg (Ilsenburg) Börgitz Bürgerholz nær Burg Bürs (Arneburg) Bussen Carl Alexander Bridge Chausseehaus (Hassel) Christoph Sachsen-Anhalt Coburg Peak Cositte Dahlen (Havelberg) Damerow (Havelberg) Damm (Schulpforte) Dammbach (Rappbode) Dankensen Darnebeck Dessau (Arendsee) Deubitzbach (Schleifbach) Tysk (Zehrental) Deutsche Halbe 170 Dicker Stein (Piesdorf) · Diesingshof · landsbykirke Gerbisbach · landsbykirke Hohndorf (Annaburg) · landsbykirke Kleindröben · landsbykirke Meyhen · landsbykirke Zühlen · Landsbyskole Langenbogen · Dorfteich Else Beck · Dr. Frank-gymnasium Staßfurt · Drebenstedt · trykluftsenergilagring Staßfurt · Drösede · Drüsedau · Dülseberg · hjørne Busch · Eichenberg (Hasselfelde) · enkelt vinkel · Engelshof (altmärkische wische) · Esack (Seehausen) ) · Eselstet · Europagymnasium Walther Rathenau · Eversdorf (Salzwedel) · Lazy Renne · felt Neuendorf · Ferchlipp · Fleetmark · luftbase Holzdorf Airfield Allstedt Airfield Gardelegen Airfield Klein Mühlingen Airfield Klietz / Scharlibbe Airfield Merseburg Airfield Oberrißdorf Airfield Oschersleben Airfield Renneritz Airfield Schönebeck-Zackmünde Airfield Sprossen Airfield Zerbst Friedrich Wilhelm Leopold von Rosenbruch Friedrichsbad (Zwintschön Leopold von Rosenbruch ) · Friedrich Mild · Ganseburg · Ganztagsschule Johannes Gutenberg · mindesmærke Teuchern · Gehrhof (Seehausen) · Gerichsee (Aland) · Germer Placering · Gestien · Gethlingen · Guldarmring fra Schneidlingen · gravbakke Hahnberg · gravhøj af lettisk · gravhøj i Tröbsdorf · vartegn (Breitungen) · vartegn (Ossig) · Gribehner -damme · United Gischau · Großholzhausen · United Rossau · United Wieblitz · store Wild · Großer Uhlenbach · megalitiske grav Bülitz · megalitiske grav Hohenwulsch-Friedrich flid · megalitiske grav Lindstedt · megalitiske grav løgn · megalitiske grav Lütnitz · megalitiske grav Osterode am Fallstein · megalitiske grav Schernikau · Großsteing Rab Schoenebeck-Salzelmen · megalitiske grav Zscherben · megalitiske grav Zörbig · storstensgravene på Beese måder · storstensgravene på Dewitz · storstensgravene på Immekath · storstensgravene på Klaeden · storstensgravene på Ristedt · storstensgravene på Stedten · storstensgravene i Steinfeld (Bismark ) · Megalitiske grave på Tangeln · Derenburg kirkegård · grøn bakke (Aschersleben) · Grüttenberg · skole Laucha · Gänsefurth · Hagenbach (Hassel) · Harsleber Bach · Haselhorst (Denne landsby) · Hassel (Altmark) · Hedwig Grundmann · Heidberg (Calvörde) · Heath krybbe · Hergisdorf · Herrengosserstedt · palæ Weißenschirmbach · Herzfelde (Seehausen) Highgrove House Hilmsen Hindenburg (Hohenberg-Krusemark) Hohe Geest (Seehausen) Hohenberg (Hohenberg-Krusemark) Hohenböddenstedt Hohengrieben Hohengöhren-Damm Hohenlangenbeck Hohentramm Holzhausen (Dehre) Honigberg (Calvörde) Hort von Jeditz · Hoyersburg · Hunnenstein (Bad Dürrenberg) · Havne i Haldensleben · Häsewig · Höwisch · Hünstein (Bleicherode) · Integreret Comprehensive School Willy Brandt Magdeburg · International Primary School Pierre Trudeau · Internationales Gymnasium Pierre Trudeau · Jacobsberg (Calvörde) · Jeebel (Salzwedel) · Jeggel · Jerusalemberg · Johann Schleußner · Fængsel Volkstedt · Kabelitz (Wust-Fischbeck ) · Kader-Schleuse · Kahlenberge · Kahnstieg · Kannenberg (Iden) · Kapaunberg · Kapaunenberg · Kapitelsberg (gran) · Kassuhn · Kemnitz (Salzwedel) · Kenzendorf · Kerkau · Kerkuhn · Kirchpolkritz · Kirchstrasse 18 (Glebitzsch) · Kleegra) · Klein Ballerstedt · Klein Beuster · Klein Engersen · Klein Gartz · Klein Gischau · Klein Hindenburg · Klein Holzhausen · Klein Möringen · Klein Schwarzlosen · Klein Wanzer · Klein Wieblitz · Klein-Damerow · Klein-Mangelsdorf · Kleindemsin · Kleine Wilde · Kleiner Brocken ( South Harz) Small Winterberg (Harz) Kleistau Klosterruiner St. Katharina Konrad von Querfurt († 1202) Kraatz (Arendsee) Hospital Teutschen thal · Circle grav condition Schoenebeck · Kricheldorf (Salzwedel) · War Memorial Baasdorf · War Memorial Beelitz · War Memorial Bellingen · War Memorial Birkholz · War Memorial Bölsdorf · War Memorial Börgitz · War Memorial Cobbel ·War Memorial Dannigkow (World Wars) · War Memorial Demker · War Memorial fedtegrever · War Memorial Engros Black masser · War Memorial Großkorbetha · krigsmindesmærke Gussow · krigsmindesmærke Jarchau · krigsmindesmærke kirke færge landsby · krigsmindesmærke små sorte masser · krigsmindesmærke Löbschütz · krigsmindesmærke Lühe · krigsmindesmærke Maßnitz · krigsmindesmærke Mennewitz · krigsmindesmærke Rodden · krigsmindesmærke Schoenburg · krigsmindesmærke Schönwalde · krigsmindesjok (1. verdenskrig) · krigsmindesmærke Weißewarte · krigsmindesmærke Windberge · krigsmindesmærke Wittenmoor · Krigsmindesmærke Witzschersdorf · Krigsmindesmærke Zäckwar · Krüden · Kuxwinkel · Königsbach (Ecker ) · Königsgraben (Havel) · Königsthal (Bleicherode) · Köppelberg · Laatzke · Landesf euerwehrmuseum Sachsen-Anhalt · Landschulheim Grovesmühle · Leetze · Leppin · Lindenberg (Zehrental) · Lindhof (Diesdorf) · Liste over kulturminder i Herrenkrug · Liste over kulturminder i Leipziger Straße-distriktet · Liste over kulturminder i Werder-distriktet · Liste over kulturminder i Herrenkrug kulturminder i Ahlsdorf · Liste over kulturminder i Aken (Elbe) Liste over kulturminder i Aland (Altmark) Liste over kulturminder i Allstedt Liste over kulturminder i Alsleben (Saale) Liste over kulturminder i Alt Olvenstedt Liste over kulturminder i Alte Neustadt Liste over kulturminder i Altenhausen Liste over kulturminder i Altmärkische Höhe Liste over kulturminder i Altmärkische Wische Liste over kulturminder i Am Große Bruch Liste over kulturminder i An der Poststraße Liste over kulturminder i Angern Liste over kulturminder i Annaburg Liste over kulturminder i Apenburg Winterfeld · Liste over kulturminder i Arendsee (Altmark) · Liste over kulturminder han i Arneburg · Liste over kulturminder i Arnstein (Sachsen-Anhalt) · Liste over kulturminder i Aschersleben · Liste over kulturminder i Ausleben ·Liste over kulturminder i Bad Bibra · Liste over kulturminder i Bad Dürrenberg · Liste over kulturminder i Bad Lauchstädt · Liste over kulturminder i Bad Schmiedeberg · Liste over kulturminder i Badersleben · Liste over kulturminder i Balgstädt · Liste over kulturminder i Ballenstedt · Liste over kulturminder i Barby · Liste over kulturminder i Barleben · Liste over kulturelle monumenter i Barnstädt · Liste over kulturminder i Beendorf · Liste over kulturminder i Beetzendorf Liste over kulturminder i Benndorf Liste over kulturminder i Berga (Kyffhäuser) Liste over kulturminder i Bernburg (Saale) Liste over kulturminder i Bismark (Altmark) Liste over kulturminder i Bitterfeld-Wolfen Liste over kulturminder i Blankenburg (Harz) · Liste over kulturminder i Blankenheim (distrikt Mansfeld-Südhar z) Liste over kulturminder i Borne (nær Staßfurt) Liste over kulturminder i Bornstedt (nær Eisleben) Liste over kulturminder i Braunsbedra Liste over kulturminder i Brücken-Hackpfüffel Liste over kulturminder i Brückfeld Liste over kulturminder i Buckau (Magdeburg) ) · Liste over kulturminder i Burg (ved Magdeburg) · Liste over kulturminder i Burgstall (Borde-distriktet) · Liste over kulturmærker i Börde-Hakel · Liste over kulturminder i Bördeaue · Liste over kulturminder i Bördeland · Liste over kulturelle monumenter i Bülstringen · Liste over kulturminder i Calbe (Saale) Liste over kulturminder i Calvörde Liste over kulturminder i Colbitz Liste over kulturminder i Coswig (Anhalt) Liste over kulturminder i DardesheimListe over kulturminder i DedelebenListe over kulturminder i Deersheim Liste over kulturminder i Dessau-Roßlau · Liste over kulturminder i Diesdorf (Magdeburg) · Liste over kulturminder i Diesdorf · Liste over kult urdenkmale i Dingelstedt am Huy · Liste over kulturminder i Ditfurt · Liste over kulturminder i Droyßig · Liste over kulturminder i Dähre · Liste over kulturminder i Eckartsberga · Liste over kulturminder i Edersleben · Liste over kulturminder i Egeln · Liste over kulturminder i Eichstedt (Altmark) Liste over kulturminder i EilenstedtListe over kulturminder i Eilsleben Liste over kulturminder i Elbe-PareyListe over kulturminder i Elsteraue Liste over kulturminder i Erxleben (Borde-distrikt) Liste over kulturminder i Falkenstein / Harz Liste over kulturminder i Farnstädt Liste over kulturminder i Fermersleben Liste over kulturminder i FinneListe over kulturminder i Finneland Liste over kulturminder i Flechtingen Liste over kulturminder i Freyburg (Unstrut) Liste over kulturminder i Gardelegen Liste over kulturminder i GenthinListe over kulturminder i Gerbstedt · Liste over kulturminder i Giersleben · Liste d han kulturminder i Gleina · Liste over kulturminder i Goldbeck (Altmark) · Liste over kulturminder i Gommern · Liste over kulturminder i Goseck · Liste over kulturminder i Groß Quenstedt · Liste over kulturminder i Gräfenhainichen · Liste over kulturminder i Gröningen ·Liste over kulturminder i GutenbornListe over kulturminder i Güsten Liste over kulturminder i Halberstadt Liste over kulturminder i Haldensleben Liste over kulturminder i Halle (Saale) / Gamle by Liste over kulturminder i Halle (Saale) / nordlige by center Liste over kulturminder i Halle (Saale) / Paulusviertel Liste over kulturminder i Halle (Saale) / Nordlige distrikt Liste over kulturminder i Halle (Saale) / Østlige distrikt Liste over kulturminder i Halle (Saale) / Syddistrikt Liste over kulturminder i Halle (Saale) / Vestdistrikt ·Liste over kulturminder i Halle (Saale) / sydlige indre by · Liste over kulturminder i Harbke ·Liste over kulturminder i Harsle ben · Liste over kulturminder i Harzgerode · Liste over kulturminder i Hassel (Altmark) ·Liste over kulturminder i Havelberg · Liste over kulturminder i Hecklingen · Liste over kulturminder i Helbra · Liste over kulturminder i Hergisdorf · Liste over kulturelle monumenter i Hesse ·Liste over kulturminder i Hettstedt · Liste over kulturminder i Hohe Börde · Liste over kulturminder i Hohenberg-Krusemark · Liste over kulturminder i Hohenmölsen · Liste over kulturminder i Huy · Liste over kulturminder i Hötensleben · Liste over kulturminder i Iden (Altmark) · Liste over kulturminder i Ilberstedt Liste over kulturminder i Ilsenburg (Harz) Liste over kulturminder i Ingersleben Liste over kulturminder i Jerichow Liste over kulturminder i Jessen (Elster) Liste over kulturminder i Jübar Liste over kulturminder i Kaiserpfalz Liste over kulturminder i Kalbe (Milde) · Liste over kulturminder i Kamern · Liste over kulturminder i Karsdorf · Lis Liste over kulturminder i Kelbra (Kyffhäuser) Liste over kulturminder i Kemberg Liste over kulturminder i Klietz Liste over kulturminder i KlostermansfeldListe over kulturminder i Klötze Liste over kulturminder i Kretzschau Liste over kulturminder i Kroppenstedt Liste over kulturminder i Kuhfelde Liste over kulturminder i Könnern Liste over kulturminder i Köthen (Anhalt) Liste over kulturminder i Landsberg (Saalekreis) Liste over kulturminder i Lanitz-Hassel-Tal Liste over kulturminder i Laucha an der Unstrut Liste over kulturminder i Leuna Liste over kulturminder i Loitsche-Heinrichsberg · Liste over kulturminder i Lutherstadt Eisleben · Liste over kulturminder i Lutherstadt Wittenberg · Liste over kulturminder i Lüttgenrode ·Liste over kulturminder i Lützen · Liste over kulturminder i Magdeburg-Industriehafen · Liste over kulturminder i Mansfeld · Liste over kulturminder i Meineweh ·Liste over kulturminder i Me rseburg · Liste der Kulturdenkmale in Mertendorf (bei Naumburg) · Liste der Kulturdenkmale in Molauer Land · Liste der Kulturdenkmale in Muldestausee · Liste der Kulturdenkmale in Möckern · Liste der Kulturdenkmale in Möser · Liste der Kulturdenkmale in Mücheln (Geiseltal) · Liste der Kulturdenkmale in Naumburg (Saale)/Ortsteile · Liste der Kulturdenkmale in Naumburg (Saale) · Liste der Kulturdenkmale in Nebra (Unstrut) · Liste der Kulturdenkmale in Nemsdorf-Göhrendorf · Liste der Kulturdenkmale in Neue Neustadt · Liste der Kulturdenkmale in Niedere Börde · Liste der Kulturdenkmale in Nienburg (Saale) · Liste der Kulturdenkmale in Nordharz · Liste der Kulturdenkmale in Oberharz am Brocken · Liste der Kulturdenkmale in Obhausen · Liste der Kulturdenkmale in Oebisfelde-Weferlingen · Liste der Kulturdenkmale in Oschersleben (Bode) · Liste der Kulturdenkmale in Osterburg (Altmark) · Liste der Kulturdenkmale in Osterfeld (bei Naumburg) · Liste der Kulturdenkmale in Osternienburger Land · Li ste der Kulturdenkmale in Osterwieck · Liste der Kulturdenkmale in Ottersleben · Liste der Kulturdenkmale in Pabstorf · Liste der Kulturdenkmale in Petersberg (Saalekreis) · Liste der Kulturdenkmale in Plötzkau · Liste der Kulturdenkmale in Querfurt · Liste der Kulturdenkmale in Rochau ·Liste der Kulturdenkmale in Rogätz · Liste der Kulturdenkmale in Rohrberg (Altmark) ·Liste der Kulturdenkmale in Rothensee · Liste der Kulturdenkmale in Salbke · Liste der Kulturdenkmale in Salzatal ·Liste der Kulturdenkmale in Salzwedel · Liste der Kulturdenkmale in Sandau (Elbe) · Liste der Kulturdenkmale in Sandersdorf-Brehna · Liste der Kulturdenkmale in Sangerhausen · Liste der Kulturdenkmale in Schkopau · Liste der Kulturdenkmale in Schlanstedt · Liste der Kulturdenkmale in Schnaudertal ·Liste der Kulturdenkmale in Schollene ·Liste der Kulturdenkmale in Schraplau · Liste der Kulturdenkmale in Schwanebeck · Liste der Kulturdenkmale in Schönburg (Saale) · Liste der Kulturdenkmale in Schönebeck (Elbe) · Liste der Kulturdenkmale in Schönhausen (Elbe) · Liste der Kulturdenkmale in Seegebiet Mansfelder Land · Liste der Kulturdenkmale in Seehausen (Altmark) · Liste der Kulturdenkmale in Seeland (Sachsen-Anhalt) ·Liste der Kulturdenkmale in Selke-Aue · Liste der Kulturdenkmale in Sommersdorf (Landkreis Börde) · Liste der Kulturdenkmale in Stadtfeld Ost · Liste der Kulturdenkmale in Stadtfeld West · Liste der Kulturdenkmale in Staßfurt · Liste der Kulturdenkmale in Steigra · Liste der Kulturdenkmale in Stendal · Liste der Kulturdenkmale in Stößen ·Liste der Kulturdenkmale in Sudenburg · Liste der Kulturdenkmale in Südharz · Liste der Kulturdenkmale in Südliches Anhalt · Liste der Kulturdenkmale in Tangerhütte · Liste der Kulturdenkmale in Tangermünde · Liste der Kulturdenkmale in Teuchern · Liste der Kulturdenkmale in Teutschenthal · Liste der Kulturdenkmale in Thale ·Liste der Kulturdenkmale in Völpke · Liste der Kulturdenkmale in Wallhausen (Helme) ·Liste der Kulturdenkmale i n Wallstawe · Liste der Kulturdenkmale in Wanzleben-Börde ·Liste der Kulturdenkmale in Wegeleben · Liste der Kulturdenkmale in Weißenfels · Liste der Kulturdenkmale in Werben (Elbe) · Liste der Kulturdenkmale in Wernigerode · Liste der Kulturdenkmale in Westerhüsen · Liste der Kulturdenkmale in Wethau · Liste der Kulturdenkmale in Wetterzeube · Liste der Kulturdenkmale in Wettin-Löbejün · Liste der Kulturdenkmale in Wimmelburg · Liste der Kulturdenkmale in Wolmirsleben · Liste der Kulturdenkmale in Wust-Fischbeck · Liste der Kulturdenkmale in Zahna-Elster ·Liste der Kulturdenkmale in Zehrental · Liste der Kulturdenkmale in Zeitz · Liste der Kulturdenkmale in Zerbst/Anhalt · Liste der Kulturdenkmale in Zielitz ·Liste der Kulturdenkmale in Zörbig · Liste der Kulturdenkmale in der Magdeburger Altstadt · Liste der Naturdenkmale im Landkreis Harz · Liste der Stolpersteine in Arendsee (Altmark) · Liste der Stolpersteine in Bernburg (Saale) · Liste der Stolpersteine in Braunsbedra · Liste der Stolpersteine in Burg (bei Magdeburg) · Liste der Stolpersteine in Hötensleben · Liste der Stolpersteine in Jessen (Elster) · Liste der Stolpersteine in Klostermansfeld · Liste der Stolpersteine in Leuna · Liste der Stolpersteine in Mücheln (Geiseltal) · Liste der Stolpersteine in Petersberg (Saalekreis) · Liste der Stolpersteine in Teutschenthal · Liste der Stolpersteine in Wettin-Löbejün · Lotsche · Luchsstein (Ostharz) · Lust (Staßfurt) · Löbnitz (Staßfurt) · Lübbars · Lüdelsen · Lüdersdorfer Straße 24 (Burg) · Lüffingen · Mahlpfuhl · Mandelhölzer Teich · Mangelsdorf (Jerichow) · Markau (Dähre) · Martinskirche (Bernburg) · Mechau · Meilenstein (Gleina) · Meilenstein (Kroppenstedt) · Menhir von Dingelstedt · Menhir von Höhnstedt · Menhir von Klosterhäseler · Menhir von Kortenbeck · Menhir von Lettin · Menhir von Schraplau · Menhir von Strenznaundorf · Menhir von Teicha · Menhir vor dem Schimmeltor · Menhiranlage von Gardelegen · Menhire im Derenburger Stadtforst · Menhire von Wet hau · Mittelalterliche Bronzefünten des niederdeutschen Kulturraums · Mittelberg (Calvörde) · Mittlerer Kiliansteich · Molmke · Mount King George · Mount Queen Mary · Murmelbach (Hassel) · Museum Haldensleben · Möckern (Osterburg) · Mönchsbach (Goldbach) · Mörderberg (Calvörde) · Möwenwerder · Müggenbusch (Havelberg) · Müllerberg (Loburg) · Nattewisch · Naturschutzgebiet Bockberg · Neubuchholz (Jerichow) · Neuekrug (Diesdorf) · Neuendorf am Speck · Neukamern · Neuredekin · Nienfelde · Niephagen · Oberer Meineckenberg · Obersalza · Obertorturm Ballenstedt · Padegrim · Parishof · Parleib · Paupitzscher See · Pechauer See · Peertz · Perver · Peterstein (Wernigerode) · Peulingen · Pflaume (Patrizierfamilie) · Platzberg · Plätz · Polkern (Osterburg) · Pögritzmühle · Pöthen (Gommern) · Püggen · Quadendambeck · Quedlinburger Sattel · Rabenberg (Calvörde) · Raffineriekraftwerk Leuna · Ramberg (Harz) · Rauenthal (Hohenberg-Krusemark) · Rauher Jakob · Reddigau · Reesdorf (Möckern) · Rehm (Naturs chutzgebiet) · Rehsener See · Renneckenberg · Rephuns Garten · Rethhausen · Reuterberg · Risk (Wallstawe) · Rittergut Pollitz · Rittleben · Rohne (Helme) · Rohrbeck (Iden) · Rose Senger · Rosenhof (Hohenberg-Krusemark) · Rotestein · Rottenau · Rudolphital · Rustenbeck · Rönnebeck (Osterburg) · Röthenberg · Saalfeld (Apenburg-Winterfeld) · Saldernhorst · Salzberg (Harz) · Samuel David Christian Eckardt · Sandauerholz · Sandbeek · Sanne (Arendsee) · Sanne (Hassel) · Sautal (Hassel) · Schadeberg (Diesdorf) · Schadewohl · Scharpenhufe · Schartau (Rochau) · Scharteucke · Scheeren (Tangerhütte) · Schernikau (Arendsee) · Schieben (Kuhfelde) · Schilddorf · Schloss Klein Oschersleben · Schloss Ringelsdorf · Schmerlenbach (Teufelsbach) · Schmersau · Schrampe · Schwarzenhagen · Schweinitzer Fließ · Schweinitzer Hütten · Schwimmhalle Große Diesdorfer Straße · Schönhausen-Damm · Secantsgraben · Seedorf (Jerichow) · Sekundarschule Johann Wolfgang von Goethe Merseburg · Sekundarschule Karl Marx · Sel legraben · Sender Wendelstein (Sachsen-Anhalt) · Siedendolsleben · Siedenlangenbeck · Sielgraben (Thyra) · Sienau · Silberhütter Klär-Teich · Silbersee (Calvörde) · Sophienhof (Tangerhütte) · Sportgymnasium Magdeburg · St.-Peter-und-Paul-Kirche (Labrun) · Stadtrandsiedlung (Osterburg) · Stapen · Stapenberg · Starbeck · Steinburg (Finneland) · Steinfurtbach (Selke) · Steinitz (Jerichow) · Steinitz (Salzwedel) · Steinkiste von Esperstedt · Steinkiste von Köchstedt ·Steinkisten von Könnern-Cörmigk · Steinkreis im Eselstall · Stockhof (Gröna) · Storbeck · Strahlenberg (Calvörde) · Sylpke · Sülzensee – Mackenröder Wald · Tagebau Wulfersdorf · Tangelnscher Bach · Tarnefitzer Elbe · Teufelsbach (Goldbach) · Thainburgbrücke · Theresien-Gymnasium Ansbach · Tierpark Zabakuck · Toppel (Havelberg) · Trippigleben · Tromsdorf · Truppenübungsplatz Altmark · Trüstedt (Gardelegen) · Umfelde · Unterer Kiliansteich · Unterkamps · Valfitz · Viererbenhof · Viktorshöhe · Vissum · Vitzke · Vogelsang (Gommer n) · Waddekath · Wahl (Möckern) · Wahnborn · Wahrberg (Mannhausen) · Wanzer · Warthe (Seehausen) · Wasmerslage · Wassermühle Ermlitz · Weddin · Wegenerskopf · Wegenitz · Welborn (Hohenberg-Krusemark) · Wellbach (Salza) · Wendgräben (Möckern) · Wendisch Kirchhof · Wendischhorst · Werder (Seehausen) · Wernitz (Gardelegen) · Weteritz · Widderbrunnen (Naumburg) · Wiebeck · Wiersdorf (Wallstawe) · Wiewohl · Wilhelminenhof (Aland) · Wilhelminenhof (Rochau) · Windmühlenberg (Wegenstedt) · Winzenburg (Burg) · Wipperhof (Altmärkische Wische) · Wischer (Hassel) · Wistedt (Salzwedel) · Wohlenberg (Altmärkische Höhe) · Wolfen · Wollenrade · Wustrewe · Wöllmerstift · Wöplitz · Wüllmersen · Würde (Salza) · Zackelberg · Zehren (Arendsee) · Zethlingen · Ziegenhagen (Rochau) · Ziemendorf · Ziepel (Gardelegen) · Ziethnitz · Zießau · Zühlen (Arendsee)


Wikipedianer

Wappen von Sachsen-Anhalt
Dieser Benutzer kommt aus Sachsen-Anhalt .





Du bist auch ein Benutzer aus Sachsen-Anhalt? Nähere Informationen gibtshier .


Qsicon inArbeit.png Zu kurz oder Überarbeitung notwendig

überarbeitenunverständlichlückenhaftnur Listefehlende QuellenNeutralitätdefekter WeblinkInternationalisierungWiderspruchDoppeleinträgeveraltete VorlageLagewunschveraltetPortal-/ProjekthinweisLöschkandidatenReviewprozessQualitätssicherungBilderwünschealle Wartungskategorien durchsuchenAkas Fehlerlisten InfoWeiterleitung nicht erwähnt Infoneue Artikelkurze Artikelfehlende Artikelunbebilderte Artikel und „freie“ Bilder suchenungesichtetnachzusichten ( RSS-Feed ) •

Baden-Württemberg | Bayern | Berlin | Brandenburg | Bremen | Hamburg | Hessen | Mecklenburg-Vorpommern | Niedersachsen | Nordrhein-Westfalen | Rheinland-Pfalz | Saarland | Sachsen | Sachsen-Anhalt | Schleswig-Holstein | Thüringen

Was sind Portale? | weitere Portale unter Wikipedia nach Themen
Qualitätsprädikat: informative Portale alphabetisch und nach Themen