Europæisk mesterskab i bordtennis

fra Wikipedia, den gratis encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Det europæiske mesterskab i bordtennis (TT-EM) for voksne har været afholdt årligt siden 2008. Før fandt det sted hvert andet år, nemlig (siden 2003) i årene med et ulige tal. I samme år fandt det individuelle verdensmesterskab sted. I de "lige" år afholdes imidlertid verdensmesterskabet i bordtennishold .

TT-EM blev introduceret i 1958, arrangøren er European TT-Union ETTU . Europamesterskaber for juniorer har været afholdt årligt siden 1955. I 1995 fandt der for første gang et europamesterskab for seniorer (aktive over 40 år) sted i Wien. [1]

I 2003 besluttede ETTU -kongressen at begrænse antallet af hold til 16 ved fremtidige EM. Holdene bør kvalificere sig gennem Europa League . I 2006 blev det bestemt, at arrangementet vil blive afholdt årligt i efteråret. Det tegner sig for de tidligere kvalifikationer og blandede konkurrencer, [3], som European Mixed har afholdt siden 2009 i en separat. [4] Fra 2012 og fremefter bør kun enkelt- og dobbeltkonkurrencer afholdes i lige år, holdkonkurrencerne udelades. Da der ikke var nogen arrangør til dette i 2014, var der kun holdkonkurrencer i år. [5] Singler, doubler og holdkonkurrencer spilles i ulige år. [6]

Kvalifikationstilstanden er blevet ændret flere gange. I 2009 blev European Nations League introduceret som en opfølgende begivenhed til Europa League . [7] Siden 2013 finder EM -kvalifikationen sted i en konkurrence, hvor landsholdene konkurrerer mod hinanden ét sted inden for en uge. Først spilles spillet i to grupper på seks i tilstanden alle mod alle. Den første og andenplacerede start ved EM i kvartfinalen, placerer tre til fem start i anden runde. [8.]

Europamesterskaber i TT for kvinder og mænd

År, sted, land
hold singler Dobbelt Blandet
1958 , Budapest , Ungarn
Damer England England England Éva Kóczián
(HUN)
Angelica Adelstein-Rozeanu (ROU) /
Ella Zeller-Constantinescu (ROU)
Zoltán Berczik (HUN) /
Gizella Lantos (HUN)
Mænd Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Zoltán Berczik
(HUN)
Ladislav Štípek (CSK) /
Ludvík Vyhnanovský (CSK)
1960 , Zagreb , Jugoslavien
Damer Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Éva Kóczián
(HUN)
Angelica Adelstein-Rozeanu (ROU) /
Maria Alexandru (ROU)
Gheorghe Cobirzan (ROU) /
Maria Alexandru (ROU)
Mænd Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Zoltán Berczik
(HUN)
Zoltán Berczik (HUN) /
Ferenc Sidó (HUN)
1962 , Berlin , Forbundsrepublikken Tyskland
Damer Forbundsrepublikken Tyskland Forbundsrepublikken Tyskland BR Tyskland Agnes Simon
(FRG)
Mary Shannon (ENG) /
Diane Rowe (ENG)
Hans Alsér (SWE) /
Inge Harst (FRG)
Mænd Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Jugoslavien Hans Alser
(SWE)
Vojislav Marković (YUG) /
Janez Teran (YUG)
1964 , Malmø , Sverige
Damer England England England Éva Földy
(HUN)
Mary Shannon (ENG) /
Diane Rowe (ENG)
Péter Rózsás (HUN) /
Sárolta Lukacs (HUN)
Mænd Sverige Sverige Sverige Kjell Johansson
(SWE)
Jaroslav Staněk (CSK) /
Vladimír Miko (CSK)
1966 , London , England
Damer Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Maria Alexandru
(ROU)
Éva Kóczián (HUN) /
Erzsébet Jurik (HUN)
Vladimír Miko (CSK) /
Marta Luzova (CSK)
Mænd Sverige Sverige Sverige Kjell Johansson
(SWE)
Hans Alsér (SWE) /
Kjell Johansson (SWE)
1968 , Lyon , Frankrig
Damer Forbundsrepublikken Tyskland Forbundsrepublikken Tyskland BR Tyskland Ilona Voštová
(CSK)
Marta Luzova (TCH) /
Jitka Karlíková (CSK)
Stanislaw Gomoskow (SUN) /
Soja Rudnowa (SUN)
Mænd Sverige Sverige Sverige Dragutin Šurbek
(KAND)
Antun Stipančić (YUG) /
Edvard Vecko (YUG)
1970 , Moskva , USSR
Damer Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Soja Rudnova
(SOL)
Soy Rudnowa (SUN) /
Swetlana Grinberg (SOL)
Stanislaw Gomoskow (SUN) /
Soja Rudnowa (SUN)
Mænd Sverige Sverige Sverige Hans Alser
(SWE)
Dragutin Šurbek (YUG) /
Antun Stipančić (YUG)
1972 , Rotterdam , Holland
Damer Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Soja Rudnova
(SOL)
Judit Magos (HUN) /
Henriette Lotaller (HUN)
Stanislaw Gomoskow (SUN) /
Soja Rudnowa (SUN)
Mænd Sverige Sverige Sverige Stellan Bengtsson
(SWE)
István Jónyer (HUN) /
Péter Rózsás (HUN)
1974 , Novi Sad , Jugoslavien
Damer Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Judit Magos
(HUN)
Judit Magos (HUN) /
Henriette Lotaller (HUN)
Stanislaw Gomoskow (SUN) /
Soja Rudnowa (SUN)
Mænd Sverige Sverige Sverige Milan Orlowski
(CSK)
István Jónyer (HUN) /
Tibor Klampár (HUN)
1976 , Prag , Tjekkoslovakiet
Damer Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Jill Hammersley
(TÆT)
Jill Hammersley (ENG) /
Linda Howard (ENG)
Antun Stipančić (YUG) /
Eržebet Palatinuš (YUG)
Mænd Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Jugoslavien Jacques Secrétin
(FRA)
Stellan Bengtsson (SWE) /
Kjell Johansson (SWE)
1978 , Duisburg , FR Tyskland
Damer Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Judit Magos
(HUN)
Maria Alexandru (ROU) /
Liana Mihuț (ROU)
Wilfried Lieck (FRG) /
Wiebke Hendriksen (FRG)
Mænd Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Gábor Gergely
(HUN)
Milan Orlowski (TCH) /
Gábor Gergely (HUN)
1980 , Bern , Schweiz
Damer Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Valentina Popova
(SOL)
Valentina Popova (SUN) /
Narine Antonyan (SUN)
Milan Orlowski (CSK) /
Ilona Uhlíková (CSK)
Mænd Sverige Sverige Sverige John Hilton
(TÆT)
Jacques Secrétin (FRA) /
Patrick Birocheau (FRA)
1982 , Budapest , Ungarn
Damer Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Bettine Vriesekoop
(NLD)
Fliura Bulatowa (SUN) /
Inna Kowalenko (SUN)
Andrzej Grubba (POL) /
Bettine Vriesekoop (NLD)
Mænd Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Mikael Appelgren
(SWE)
Dragutin Šurbek (YUG) /
Zoran Kalinić (YUG)
1984 , Moskva , USSR
Damer Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Valentina Popova
(SOL)
Narine Antonyan (SUN) /
Valentina Popova (SOL)
Jacques Secrétin (FRA) /
Valentina Popova (SOL)
Mænd Frankrig Frankrig Frankrig Ulf Bengtsson
(SWE)
Zoran Kalinić (YUG) /
Dragutin Šurbek (YUG)
1986 , Prag , Tjekkoslovakiet
Damer Ungarn 1957 Folkerepublikken Ungarn Ungarn Csilla Bátorfi
(HUN)
Fliura Bulatowa (SUN) /
Elena Kovtun (SUN)
Jindřich Panský (CSK) /
Marie Hrachová (CSK)
Mænd Sverige Sverige Sverige Jörgen Persson
(SWE)
Erik Lindh (SWE) /
Jan-Ove Waldner (SWE)
1988 , Paris , Frankrig
Damer Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Fliura Bulatova
(SOL)
Csilla Bátorfi (HUN) /
Rediger Urbán (HUN)
Ilija Lupulesku (YUG) /
Jasna Fazlić (YUG)
Mænd Sverige Sverige Sverige Mikael Appelgren
(SWE)
Mikael Appelgren (SWE) /
Jan-Ove Waldner (SWE)
1990 , Göteborg , Sverige
Damer Ungarn Ungarn Ungarn Daniela Gergeltschewa
(BGR)
Csilla Bátorfi (HUN) /
Gabriella Wirth (HUN)
Jean-Philippe Gatien (FRA) /
Wang Xiaoming (FRA)
Mænd Sverige Sverige Sverige Mikael Appelgren
(SWE)
Ilija Lupulesku (YUG) /
Zoran Primorac (YUG)
1992 , Stuttgart , Tyskland
Damer Rumænien Rumænien Rumænien Bettine Vriesekoop
(NLD)
Jasna Fazlić (YUG) /
Gordana Perkučin (YUG)
Kalinikos Kreanga (GRC) /
Otilia Bădescu (ROU)
Mænd Sverige Sverige Sverige Jörg Roßkopf
(DEU)
Jörgen Persson (SWE) /
Erik Lindh (SWE)
1994 , Birmingham , England
Damer Rusland Rusland Rusland Marie Svensson
(SWE)
Csilla Bátorfi (HUN) /
Krisztina Tóth (HUN)
Zoran Primorac (HRV) /
Csilla Bátorfi (HUN)
Mænd Frankrig Frankrig Frankrig Jean-Michel Saive
(BEL)
Kalinikos Kreanga (GRC) /
Zoran Kalinić (IFP)
1996 , Bratislava , Slovakiet
Damer Tyskland Tyskland Tyskland Nicole Struse
(DEU)
Nicole Struse (DEU) /
Elke Schall (DEU)
Vladimir Samsonov (BLR) /
Krisztina Tóth (HUN)
Mænd Sverige Sverige Sverige Jan-Ove Waldner
(SWE)
Jan-Ove Waldner (SWE) /
Jörgen Persson (SWE)
1998 , Eindhoven , Holland
Damer Tyskland Tyskland Tyskland Ni Xialian
(LUX)
Nicole Struse (DEU) /
Elke Schall (DEU)
Ilija Lupulesku (YUG) /
Otilia Bădescu (YUG)
Mænd Frankrig Frankrig Frankrig Vladimir Samsonov
(BLR)
Vladimir Samsonov (BLR) /
Jörg Rosskopf (DEU)
2000 , Bremen , Tyskland
Damer Ungarn Ungarn Ungarn Qianhong Gotsch
(DEU)
Csilla Bátorfi (HUN) /
Krisztina Tóth (HUN)
Aleksandar Karakašević (YUG) /
Rūta Budiene (LTU)
Mænd Sverige Sverige Sverige Peter Karlsson
(SWE)
Patrick Chila (FRA) /
Jean-Philippe Gatien (FRA)
2002 , Zagreb , Kroatien
Damer Rumænien Rumænien Rumænien Ni Xialian
(LUX)
Tamara Boroš (HRV) /
Mihaela Steff (ROU)
Lucjan Błaszczyk (POL) /
Ni Xialian (LUX)
Mænd Sverige Sverige Sverige Timo Boll
(DEU)
Timo Boll (DEU) /
Zoltan Fejer-Konnerth (DEU)
2003 , Courmayeur , Italien
Damer Italien Italien Italien Otilia Bădescu
(ROU)
Tamara Boroš (HRV) /
Mihaela Steff (ROU)
Werner Schlager (AUT) /
Krisztina Tóth (HUN)
Mænd Hviderusland Hviderusland Hviderusland Vladimir Samsonov
(BLR)
Chen Weixing (AUT) /
Evgueni Chtchetinine (BLR)
2005 , Aarhus , Danmark
Damer Rumænien Rumænien Rumænien Liu Jia
(AUT)
Tamara Boroš (HRV) /
Mihaela Steff (ROU)
Aleksandar Karakašević (SRB) /
Rūta Paškauskienė (LTU)
Mænd Danmark Danmark Danmark Vladimir Samsonov
(BLR)
Werner Schlager (AUT) /
Karl Jindrak (AUT)
2007 , Beograd , Serbien
Damer Ungarn Ungarn Ungarn Li Jiao
(NLD)
Wiktoryja Paulowitsch (BLR) /
Svetlana Ganina (RUS)
Aleksandar Karakašević (SRB) /
Rūta Paškauskienė (LTU)
Mænd Tyskland Tyskland Tyskland Timo Boll
(DEU)
Timo Boll (DEU) /
Christian Suess (DEU)
2008 , Sankt Petersborg , Rusland
Damer Holland Holland Holland Rūta Paškauskienė
(LTU)
Krisztina Tóth (HUN) /
Georgina Póta (HUN)
Mænd Tyskland Tyskland Tyskland Timo Boll
(DEU)
Timo Boll (DEU) /
Christian Suess (DEU)
2009 , Stuttgart , Tyskland Subotica , Serbien
Damer Holland Holland Holland Wu Jiaduo
(DEU)
Elizabeta Samara (ROU) /
Daniela Dodean (ROU)
Aleksandar Karakašević (SRB) /
Rūta Paškauskienė (LTU)
Mænd Tyskland Tyskland Tyskland Michael Maze
(DNK)
Timo Boll (DEU) /
Christian Suess (DEU)
2010 , Ostrava , Tjekkiet Subotica , Serbien
Damer Holland Holland Holland Wiktoryja Paulovich
(BLR)
Rūta Paškauskienė (LTU) /
Oksana Fadejewa (RUS)
Bora Vang (TUR) /
Hej Sirin (TUR)
Mænd Tyskland Tyskland Tyskland Timo Boll
(DEU)
Timo Boll (DEU) /
Christian Suess (DEU)
2011 , Gdansk , Polen Istanbul , Tyrkiet
Damer Holland Holland Holland Li Jiao
(NLD)
Rūta Paškauskienė (LTU) /
Oksana Fadejewa (RUS)
Andrei Filimon /
Elizabeta Samara (ROU)
Mænd Tyskland Tyskland Tyskland Timo Boll
(DEU)
Marcos Freitas (POR) /
Andrej Gaćina (HRV)
2012 , Herning , Danmark Buzau , Rumænien
Damer - Wiktoryja Paulovich
(BLR)
Daniela Dodean /
Elizabeta Samara (ROU)
Andrei Filimon /
Elizabeta Samara (ROU)
Mænd - Timo Boll
(DEU)
Robert Gardos /
Daniel Habesohn (AUT)
2013 , Schwechat , Østrig Buzau , Rumænien
Damer Tyskland Tyskland Tyskland Li Fen (SWE) Petrissa Solja
Sabine Winter (DEU)
Antonín Gavlas /
Renáta Štrbíková (CZE)
Mænd Tyskland Tyskland Tyskland Dimitrij Ovtcharov
(DEU)
Tan Ruiwu (HRV) /
Wang Zeng Yi (POL)
2014 , Lissabon , Portugal -
Damer Tyskland Tyskland Tyskland - - -
Mænd Portugal Portugal Portugal - -
2015 , Rusland Rusland Ekaterinburg -
Damer Tyskland Tyskland Tyskland Rumænien Rumænien Elizabeta Samara Kalkun Kalkun Melek Hu /
Spanien Spanien Shen Yanfei
-
Mænd Østrig Østrig Østrig Tyskland Tyskland Dimitrij Ovtcharov Østrig Østrig Stefan Fegerl /
Portugal Portugal João Monteiro
2016 , Ungarn Ungarn Budapest
Damer - Kalkun Kalkun Melek Hu Tyskland Tyskland Kristin Silbereisen /
Tyskland Tyskland Sabine Winter
Portugal Portugal João Monteiro /
Rumænien Rumænien Daniela Dodean
Mænd - Frankrig Frankrig Emmanuel Lebesson Tyskland Tyskland Patrick Franziska /
Danmark Danmark Jonathan Groth
2017 , Luxembourg Luxembourg Luxembourg
Damer Rumænien Rumænien Rumænien - - -
Mænd Tyskland Tyskland Tyskland - -
2018 , Spanien Spanien Alicante
Damer - Polen Polen Li Qian Tyskland Tyskland Nina Mittelham /
Tyskland Tyskland Kristin Lang
Tyskland Tyskland Ruwen Filus /
Tyskland Tyskland Han Ying
Mænd - Tyskland Tyskland Timo Boll Østrig Østrig Daniel Habesohn /
Østrig Østrig Robert Gardos
2019 , Frankrig Frankrig Nantes
Damer Rumænien Rumænien Rumænien - - -
Mænd Tyskland Tyskland Tyskland - -
2020 , Polen Polen Warszawa
Damer - Tyskland Tyskland Petrissa Solja Tyskland Tyskland Petrissa Solja /
Tyskland Tyskland Shan Xiaona
Tyskland Tyskland Dang Qiu /
Tyskland Tyskland Nina Mittelham
Mænd - Tyskland Tyskland Timo Boll Rusland Rusland Lew Katsman /
Rusland Rusland Maksim Grebnev
2021 , Rumænien Rumænien Cluj-Napoca
Damer - - -
Mænd - -

Fra 2009 til 2013 blev Europamesterskaberne i blandet hold afholdt som en separat konkurrence. I 2015 var der ingen blandet konkurrence, siden 2016 har det været en normal del af EM igen.

European TT Championships for Juniors

Disse mesterskaber blev lanceret af DTTB i 1955. Fokus var på det motiv, som unge fra Europa skulle lære hinanden at kende. Arrangementet blev kaldt European Youth Meeting . På grund af accept blev turneringen gentaget årligt i forskellige lande. [9] For det første var turneringerne under ITTF 's ansvar, der blev gennemført i 1964, overtog EUT -implementeringen af ​​EU. [10]

I februar 2017 blev der for første gang afholdt europamesterskab for U21 -aldersgruppen. [11]

år Beliggenhed Team drenge Teampiger Drenge singler Piger singler
1955 Tyskland BR BR Tyskland Kør på filderen Tyskland BR BR Tyskland BR Tyskland - Tyskland BR BR Tyskland Wolf Berger Ungarn Ungarn Livia Mossoczy
1956 Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Opatija Ungarn Ungarn Ungarn Rumænien Rumænien Rumænien Ungarn Ungarn Robert Varadi Rumænien Rumænien Maria Golopenta
1957 Tyskland BR BR Tyskland Donaueschingen - - Sverige Sverige Hans Alser Tyskland BR BR Tyskland Heath Dauphin
1958 Sverige Sverige Falkenberg Rumænien Rumænien Rumænien Rumænien Rumænien Rumænien Rumænien Rumænien Gheorghe Cobirzan Rumænien Rumænien Maria Golopenta
1959 Rumænien Rumænien Constanța Ungarn Ungarn Ungarn Rumænien Rumænien Rumænien Rumænien Rumænien Radu Negulescu Rumænien Rumænien Mariana Barasch
1960 ikke udført - - - -
1961 Tyskland Demokratiske Republik 1949 DDR Bad Blankenburg Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Viliam Polakovič Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Soja Rudnova
1962 Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Blødte Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Jugoslavien Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Rumænien Rumænien Dorin Giurgiuca Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Laima Balaishite
1963 Tyskland BR BR Tyskland Duisburg [12] - - - -
1964 ikke udført - - - -
1965 Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Prag Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Sverige Sverige Sverige Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Gegam Vardanjan Sverige Sverige Eva Johansson
1966 Ungarn Ungarn Szombathely Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Stanislaw Gomoskov Ungarn Ungarn Eva stakkels
1967 Danmark Danmark Vejle Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Uldis Eglitis Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Mirjana Resler
1968 Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Leningrad Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Jiri Turai Rumænien Rumænien Carmen Crișan
1969 Østrig Østrig Obertraun Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Milan Orlowski Rumænien Rumænien Carmen Crișan
1970 England England Teesside Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Sverige Sverige Stellan Bengtsson Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Ilona Voštová
1971 Belgien Belgien øst ende Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Anatoly Strokatov Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Ilona Voštová
1972 Danmark Danmark Vejle Frankrig Frankrig Frankrig Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Miran Savnik Rumænien Rumænien Lidia Ille (ifølge DTS)
Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Tatjana Ferdmann (ifølge ETTU -webstedet)
1973 Grækenland Grækenland Piræus Sverige Sverige Sverige Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Sverige Sverige Ulf Thorsell Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Hana Riedlova
1974 Tyskland BR BR Tyskland Goeppingen Sverige Sverige Sverige Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Bagrat Burnazian Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Elmira Antonyan
1975 Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Zagreb Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Jugoslavien Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Bagrat Burnazian Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Tatjana Ferdmann
1976 Østrig Østrig Mödling Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Jugoslavien Socialistiske Forbundsrepublik Jugoslavien Zoran Kalinić Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Tatiana Romachina
1977 Frankrig Frankrig Vichy Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Ungarn Ungarn Ungarn Polen Polen Leszek Kucharski Holland Holland Bettine Vriesekoop
1978 Spanien Spanien Barcelona Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Jindřich Pansky Rumænien Rumænien Éva Ferenczi
1979 Italien Italien Rom Sverige Sverige Sverige Sovjetunionen 1955 Sovjetunionen Sovjetunionen Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Jiri Ezr Holland Holland Bettine Vriesekoop
1980 Polen Polen Stiller Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Sverige Sverige Niklas Persson Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Marie Hrachová
1981 Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Topoľčany Sverige Sverige Sverige Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Sverige Sverige Jan-Ove Waldner Sovjetunionen Sovjetunionen Fliura Bulatova
1982 Østrig Østrig Hollabrunn Sverige Sverige Sverige Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Sverige Sverige Jan-Ove Waldner Sovjetunionen Sovjetunionen Jolanta Daniliavichute
1983 Sverige Sverige Malmø Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Sverige Sverige Jan-Ove Waldner Rumænien Rumænien Olga Nemes
1984 Østrig Østrig Linz Sovjetunionen Sovjetunionen Sovjetunionen Ungarn Ungarn Ungarn Sovjetunionen Sovjetunionen Andrei Masunov Sovjetunionen Sovjetunionen Olena Kowtun
1985 Holland Holland Haag Sverige Sverige Sverige Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet England England Carl Prean Rumænien Rumænien Olga Nemes
1986 Belgien Belgien Louvain-la-Neuve Schweden Schweden Schweden Tschechoslowakei Tschechoslowakei Tschechoslowakei Schweden Schweden Thomas von Scheele Ungarn Ungarn Csilla Bátorfi
1987 Griechenland Griechenland Athen Sowjetunion Sowjetunion Sowjetunion Rumänien Rumänien Rumänien Rumänien Rumänien Daniel Cioca Sowjetunion Sowjetunion Irina Palina
1988 Jugoslawien Sozialistische Föderative Republik Jugoslawien Novi Sad Sowjetunion Sowjetunion Sowjetunion Jugoslawien Sozialistische Föderative Republik Jugoslawien Jugoslawien Tschechoslowakei Tschechoslowakei Petr Korbel Rumänien Rumänien Otilia Bădescu
1989 Luxemburg Luxemburg Luxemburg Sowjetunion Sowjetunion Sowjetunion Ungarn Ungarn Ungarn Sowjetunion Sowjetunion Dmitrij Gusev Ungarn Ungarn Gabriella Wirth
1990 Osterreich Österreich Hollabrunn Sowjetunion Sowjetunion Sowjetunion Sowjetunion Sowjetunion Sowjetunion Deutschland BR BR Deutschland Torben Wosik Ungarn Ungarn Veronika Wirth
1991 Spanien Spanien Granada Schweden Schweden Schweden Ungarn Ungarn Ungarn Jugoslawien Sozialistische Föderative Republik Jugoslawien Slobodan Grujić Ungarn Ungarn Krisztina Tóth
1992 Tschechoslowakei Tschechoslowakei Topoľčany Vereintes Team Vereintes Team Vereintes Team Vereintes Team Vereintes Team Vereintes Team Vereintes Team Vereintes Team Wladimir Samsonow Rumänien Rumänien Georgeta Cojocaru
1993 Slowenien Slowenien Ljubljana Russland Russland Russland Ungarn Ungarn Ungarn Vereintes Team Vereintes Team Wladimir Samsonow Slowakei Slowakei Zuzana Poliačková
1994 Frankreich Frankreich Paris Danemark Dänemark Dänemark Rumänien Rumänien Rumänien Osterreich Österreich Kostadin Lengerov Russland Russland Svetlana Ganina
1995 Niederlande Niederlande Den Haag Deutschland Deutschland Deutschland Russland Russland Russland Russland Russland Alexei Smirnow Kroatien Kroatien Tamara Boroš
1996 Tschechien Tschechien Frýdek-Místek Deutschland Deutschland Deutschland Russland Russland Russland Schweden Schweden Magnus Molin Rumänien Rumänien Michaela Encea
1997 Tschechien Tschechien Topoľčany Deutschland Deutschland Deutschland Italien Italien Italien Deutschland Deutschland Timo Boll Slowakei Slowakei Eva Ódorová
1998 Italien Italien Norcia Deutschland Deutschland Deutschland Russland Russland Russland Deutschland Deutschland Timo Boll Osterreich Österreich Liu Jia
1999 Tschechien Tschechien Frýdek-Místek Polen Polen Polen Kroatien Kroatien Kroatien Danemark Dänemark Michael Maze Osterreich Österreich Liu Jia
2000 Tschechien Tschechien Bratislava Polen Polen Polen Deutschland Deutschland Deutschland Rumänien Rumänien Constantin Cioti Kroatien Kroatien Cornelia Vaida
2001 Italien Italien Terni Frankreich Frankreich Frankreich Ungarn Ungarn Ungarn Polen Polen Daniel Gorak Deutschland Deutschland Laura Stumper
2002 Russland Russland Moskau Deutschland Deutschland Deutschland Tschechien Tschechien Tschechien Deutschland Deutschland Christian Süß Ungarn Ungarn Georgina Póta
2003 Serbien und Montenegro Serbien und Montenegro Novi Sad Schweden Schweden Schweden Deutschland Deutschland Deutschland Deutschland Deutschland Christian Süß Tschechien Tschechien Iveta Vacenovská
2004 Ungarn Ungarn Budapest Deutschland Deutschland Deutschland Spanien Spanien Spanien Ungarn Ungarn János Jakab Spanien Spanien Galia Dvorak
2005 Tschechien Tschechien Prag Frankreich Frankreich Frankreich Spanien Spanien Spanien Deutschland Deutschland Dimitrij Ovtcharov Rumänien Rumänien Daniela Dodean
2006 Bosnien und Herzegowina Bosnien und Herzegowina Sarajewo Deutschland Deutschland Deutschland Rumänien Rumänien Rumänien Portugal Portugal Marcos Freitas Rumänien Rumänien Daniela Dodean
2007 Slowakei Slowakei Bratislava England England England Russland Russland Russland Russland Russland Mikhail Paykov Rumänien Rumänien Elizabeta Samara
2008 Italien Italien Terni Frankreich Frankreich Frankreich Ukraine Ukraine Ukraine England England Paul Drinkhall Ukraine Ukraine Marharyta Pessozka
2009 Tschechien Tschechien Prag Frankreich Frankreich Frankreich Rumänien Rumänien Rumänien Frankreich Frankreich Quentin Robinot Ukraine Ukraine Marharyta Pessozka
2010 Turkei Türkei Istanbul Frankreich Frankreich Frankreich Rumänien Rumänien Rumänien Deutschland Deutschland Patrick Franziska Niederlande Niederlande Brigitte Eerland
2011 Russland Russland Kasan Frankreich Frankreich Frankreich Russland Russland Russland Frankreich Frankreich Tristan Flore Rumänien Rumänien Bernadette Szőcs
2012 Osterreich Österreich Schwechat Frankreich Frankreich Frankreich Rumänien Rumänien Rumänien Frankreich Frankreich Tristan Flore Rumänien Rumänien Bernadette Szőcs
2013 Tschechien Tschechien Ostrava Italien Italien Italien Rumänien Rumänien Rumänien Frankreich Frankreich Enzo Angles Deutschland Deutschland Nina Mittelham
2014 Italien Italien Riva del Garda Frankreich Frankreich Frankreich Frankreich Frankreich Frankreich Frankreich Frankreich Alexandre Cassin Deutschland Deutschland Chantal Mantz
2015 Tschechien Tschechien Bratislava Frankreich Frankreich Frankreich Frankreich Frankreich Frankreich Schweden Schweden Anton Källberg Rumänien Rumänien Adina Diaconu
2016 Kroatien Kroatien Zagreb Italien Italien Italien Russland Russland Russland Frankreich Frankreich Alexandre Cassin Rumänien Rumänien Adina Diaconu
2017 Portugal Portugal Guimarães Deutschland Deutschland Deutschland Russland Russland Russland Griechenland Griechenland Ioannis Sgouropoulos Aserbaidschan Aserbaidschan Jing Ning
2018 Rumänien Rumänien Cluj-Napoca Frankreich Frankreich Frankreich Aserbaidschan Aserbaidschan Aserbaidschan Griechenland Griechenland Ioannis Sgouropoulos Aserbaidschan Aserbaidschan Jing Ning
2019 Tschechien Tschechien Ostrava Russland Russland Russland Deutschland Deutschland Deutschland Schweden Schweden Truls Möregårdh Polen Polen Anna Wegrzyn
2021 Kroatien Kroatien Varaždin Polen Polen Polen Rumänien Rumänien Rumänien

U21-Europameisterschaft

Jahr Ort Herren Einzel Damen Einzel Herren Doppel Damen Doppel
2017 Sotschi Tomislav Pucar (CRO) Chantal Mantz (GER) Anders Lind /Alexander Valuch (DEN/SVK) Chantal Mantz / Wan Yuan (GER)

Politik

  • 1962 protestierten die Ostblockstaaten gegen den Austragungsort West-Berlin. Nachdem der europäische Tischtennisverband ETTU auf West-Berlin bestand, boykottierten die Staaten Ungarn, Tschechoslowakei, Rumänien und Sowjetunion die Veranstaltung. Jugoslawien nahm an der EM teil. [13]
  • 1964 änderten die schwedischen Organisatoren die Aufschrift des Schildes der Einmarschveranstaltung auf "West-Deutschland" (statt Bundesrepublik Deutschland). Daraufhin drohte die BRD-Mannschaft mit der vorzeitigen Abreise, was die Schweden mit einer angemessenen Entschuldigung verhinderten. [14]

Philatelie

Im Laufe der Zeit erschienen verschiedene Briefmarken mit Tischtennisbezug:

  • 1958 gab Ungarn anlässlich der 1. Europameisterschaft eine Sportserie heraus, der Satz bestand aus 7 Werten ( Michel-Katalog Nr. 1542–1548). Die Marken mit Wert von 20 Filler und 30 Filler hatten Tischtennismotive. Es gab sie gezähnt mit einer Satzauflage von 60.000 Stück und geschnitten mit einer Auflage von 20.000. [15] In Budapest wurde ein Sonderstempel zu dieser Europameisterschaft verwendet.
  • 1976 erschien in der CSSR eine Sondermarke mit Tischtennismotiv (Michel-Nr. 2311). [15]
  • 1982 gab Ungarn eine Sondermarke im Wert von 2 Forint heraus (Michel-Katalog Nr. 2547), und zwar eine gezähnte Ausführung mit einer Auflage von fast 4 Millionen Stück und eine ungezähnte Ausführung mit einer Auflage von 7600 Stück. [16]
  • 1984 gab es eine Sonderganzsache der UdSSR zur Europameisterschaft in Moskau.
  • Am 23. März 2007 wurde von der serbischen Post ein Postwertzeichen (Michel-Nr. 185), gedruckt in Kleinbogen zu 9 Postwertzeichen, und 1 Briefmarkenblock (Michel-Nr. Block 1) zur Ausgabe gebracht. Dazu gab es einen Ersttagssonderstempel in Belgrad.
  • Am 23. September 2011 wurde von der polnischen Post eine Sonderganzsache (Postkarte) zu den Europameisterschaften 2011 in Gdańsk / Polen zur Ausgabe gebracht. Das eingedruckte Postwertzeichen (Wertstempel) zeigt das Motiv Tischtennis.
  • Zu den Junioren- und Jugend-Europameisterschaften gab es bisher folgende Postwertzeichen-Ausgaben:
    • 18. Juli 1968 UdSSR (Michel-Nr. 3513),
    • 30. Juni 1992 CSSR (Michel-Nr. 3121),
    • 5. Juli 2006 Bosnien und Herzegowina (Michel-Nr. 454) gedruckt in Kleinbogen zu 10 Marken.

Literatur

Jugend-EMs

  • 1956 in Opatija: Zeitschrift DTS , 1956/14, Seite 3
  • 1963 in Duisburg: Zeitschrift DTS , 1963/15, Seite 2
  • 1965 in Prag: Zeitschrift DTS , 1965/14, Seite 2–4
  • 1975 in Zagreb: Zeitschrift DTS , 1975/16, Seite 5–22
  • 1976 in Mödling: Zeitschrift DTS , 1976/15, Seite 5–8
  • 1979 in Rom: Zeitschrift DTS , 1979/15, Seite 5–10, 1979/16, Seite 5–10, 1979/17, Seite 5–12, 1979/18, Seite 20–24
  • 1981 in Topoľčany: Zeitschrift DTS , 1981/16, Seite 3–11 + 1981/17 Seite 3–8
  • 1982 in Hollabrunn: Zeitschrift DTS , 1982/15, Seite 5–12 + 33–36
  • 1984 in Linz: Zeitschrift DTS , 1984/8 Seite 5–16
  • 1985 in Den Haag: Zeitschrift DTS , 1985/8, Seite 5–16 + DTS 1985/9 Seite 37
  • 1986 in Louvain-de-Neuve: Zeitschrift DTS , 1986/8, Seite 28–40
  • 1987 in Athen: Zeitschrift DTS , 1987/8 Seite 4–13
  • 1988 in Novi Sad: Zeitschrift DTS , 1988/9 Seite 4–14
  • 1989 in Luxemburg: Zeitschrift DTS , 1989/8 Seite 4–13
  • 1990 in Hollabrunn: Zeitschrift DTS , 1990/8 Seite 32–33 und Seite 38–43
  • 1991 in Granada: Zeitschrift DTS , 1991/8 Seite 50–53 + 1991/9 Seite 38–43
  • 1992 in Topolcany: Zeitschrift DTS , 1992/8 Seite 46–53 + 1992/9 Seite 30
  • 1993 in Ljubljana: Zeitschrift DTS , 1993/8 Seite 22–23 + 47–53
  • 1994 in Paris: Zeitschrift DTS , 1994/8 Seite 39–42 + 46–47
  • 1995 in Den Haag: Zeitschrift DTS , 1995/8 Seite 50 + 1995/9 Seite 4–7
  • 1996 in Frydek-Mistek: Zeitschrift DTS , 1996/8 Seite 22–23 + Seite 54–56
  • 1997 in Topoľčany: Zeitschrift DTS , 1997/8 Seite 32–37
  • 1998 in Norcia: Zeitschrift DTS , 1998/8 Seite 34–35 + 38–43
  • 1999 in Frýdek-Místek: Zeitschrift DTS , 1999/8 Seite 34–40
  • 2000 in Bratislava: Zeitschrift DTS , 2000/8 Seite 12–21
  • 2001 in Terni: Zeitschrift DTS , 2001/8 Seite 42 + 44–51
  • 2002 in Moskau: Zeitschrift DTS , 2002/8 Seite 12–18 + 46–47
  • 2003 in Novi Sad: Zeitschrift DTS , 2003/8 Seite 24–25 + 32–36
  • 2004 in Budapest: Zeitschrift tischtennis , 2004/8 Seite 44–50 + 52–53
  • 2005 in Prag: Zeitschrift tischtennis , 2005/8 Seite 12–21
  • 2006 in Sarajewo: Zeitschrift tischtennis , 2006/8 Seite 8–24
  • 2007 in Bratislava: Zeitschrift tischtennis , 2007/8 Seite 32–44
  • 2008 in Terni: Zeitschrift tischtennis , 2008/8 Seite 24–30 + Seite 44–45
  • 2010 in Istanbul: Zeitschrift tischtennis , 2010/8 Seite 24–27 + 32–39
  • 2011 in Kasan: Zeitschrift tischtennis , 2011/8 Seite 18–20 + 22–28
  • 2012 in Schwechat: Zeitschrift tischtennis , 2012/8 Seite 35–43

EMs der Erwachsenen

  • Jupp Schlaf : Chronik der Europameisterschaften 1958–1978 , Zeitschrift DTS 1978/5 Seite 56–60
  • Winfried Stöckmann: EM-Geschichten , Zeitschrift DTS 1991/9 Seite 34–36, 1991/10 Seite 26–27, 1991/11 Seite 28, 1991/12 Seite 32–33, 1992/1 Seite 42–43, 1992/2 Seite 22–24, 1992/3 Seite 18,21,22
  • ETTU: European Championships – Stand November 2010 ( Memento vom 23. November 2010 im Internet Archive ) . Abgerufen am 14. Juni 2012. (engl.)

Einzelnachweise

  1. Zeitschrift DTS , 1995/7 Seite 34
  2. Zeitschrift DTS , 2003/4 Seite 21
  3. Zeitschrift tischtennis , 2006/5 Seite 42
  4. a b European Mixed Doubles Championships archive ( Memento vom 9. Oktober 2014 im Internet Archive ) (abgerufen am 9. August 2012)
  5. Tischtennis-EM 2014 als Team-Turnier in Portugal Frankfurter Rundschau online, abgerufen am 17. Oktober 2014.
  6. Beschluss des ETTU-Kongresses 2010 während der WM in Moskau ( Memento des Originals vom 3. Juni 2010 im Internet Archive ) Info: Der Archivlink wurde automatisch eingesetzt und noch nicht geprüft. Bitte prüfe Original- und Archivlink gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis. @1 @2 Vorlage:Webachiv/IABot/www.tischtennis.de
  7. Zeitschrift tischtennis , 2009/3 Seite 18
  8. Zeitschrift tischtennis , 2012/8 Seite 6
  9. Zeitschrift DTS , 1963/10 Ausgabe West Seite 12
  10. Zeitschrift DTS , 1966/16 Ausgabe Süd-West Seite 2
  11. Zeitschrift tischtennis , 2017/2 Seite 17–18 + Seite 21
  12. Der Weltverband ITTF kannte dieses Turnier nicht als offiziell an, da ostdeutsche Sportler nicht einreisen durften. – Zeitschrift DTS , 1966/16 Ausgabe Süd-West Seite 2
  13. ZeitschriftDTS , 1978/5 Seite 10
  14. ZeitschriftDTS , 1978/5 Seite 58
  15. a b ZeitschriftDTS 1980/14 Seite 40f
  16. ZeitschriftDTS 1982/16 Seite 14

Weblinks

Commons : Table Tennis European Championships – Sammlung von Bildern, Videos und Audiodateien